Opracowanie demonstruje ewolucję ustrojową państwa polskiego i następujące kolejno przekształcenia jego instytucji politycznych i prawnych.
Polska jako państwo powstała w X wieku. Pod koniec wieku XVIII – w wyniku rozbiorów dokonanych poprzez Austrię, Prusy i Rosję – utraciła niepodległość, aby w 1918 roku odrodzić się jako wolna Rzeczpospolita. W tym czasie zmieniały się jej terytorium, struktury społeczne, formy rządu, instytucje władzy i prawo.
Zmiany te były wymuszane okolicznościami obiektywnymi, a zarazem wpływ na nie mieli konkretni ludzie odgrywający rolę liderów, w szczególności panujący książęta i królowie, a także osoby przynależące do elity społecznej i narodowej.
Podręcznik ten eksponuje się pionierskim ujęciem tematu, lekkością języka i aktualnością prezentowanej wiedzy. Jego lektura wzbogaca znajomość zagadnień Polski przedrozbiorowej, kreśląc wolny od uprzedzeń i zgodny z prawdą historyczną obraz instytucji ustrojowych i prawnych z uwzględnieniem praktyki ich funkcjonowania.
Wiedza z tego zakresu umożliwia głębsze poznanie przeszłości państwa i tym samym przygotowuje do podjęcia wyzwań, stojących przed współczesnym pokoleniem Polaków.
Publikacja jest dedykowana w głównej mierze dla studentów prawa, historii, politologii i wszelkich innych kierunków, które w programie mają zajęcia z historii ustroju i prawa polskiego. Może także w wysokim stopniu zaspokoić potrzeby poznawcze czytelników zainteresowanych przeszłością Polski.
Tytuł Historia państwa i prawa polskiego (966-1795) Autor Wacław Uruszczak Wydawnictwo Wolters Kluwer EAN 9788382465181 ISBN 9788382465181 Kategoria Prawo\Inne kolekcja Akademicka. Prawo ilość stron 544 Rok wydania 2021 Oprawa Miękka Wydanie 4
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Historia państwa i prawa polskiego (966-1795). Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.