Konstytucja jest dziś w centrum walki politycznej; każdy polityk ma na jej temat własne zdanie i nie sposób przyznać rację wszystkim. Ta książka jest przewodnikiem dla błądzącego Polaka, który chciałby wyjść z tego labiryntu.
W dostępny sposób prezentuje, czym są konkurujące wizje konstytucji i jak je należy interpretować w kategoriach prawnych, lecz i społeczno-politycznych. Do jej lektury zachęcam nie tylko studentów, lecz i wszystkich zainteresowanych współczesnym prawem i polityką.Jan Zielonka, profesor nauk politycznych i stosunków międzynarodowych na uniwersytetach w Oksfordzie i WenecjiRedaktorom niniejszej książki udało się nie tylko zebrać imponujące grono konstytucjonalistów z różnych krajów, niejednokrotnie młodszego pokolenia, lecz także zaproponować ambitny projekt?nowego konstytucjonalizmu? jako wspólny mianownik refleksji nad politycznością konstytucji.
z całą pewnością jest to głos zasługujący na baczną uwagę, nawet jeśli niektórzy (m.in. Autor tych słów) nie zgodzą się z pewnymi tezami wyrażonymi w książce. Można posiadać wątpliwości na przykład co do zasadności krytyki teorii i praktyki liberalnego konstytucjonalizmu.
Można zastanawiać się, czy rzeczywiście polska teoria prawa unikała dotychczas polityki? czy także raczej autorytarno-populistyczna polityka brutalnie wkroczyła w zjawiska prawne w połowie ubiegłej dekady.
Ale nie sposób wątpić w szczerość, żar i wielką erudycję autorów tej książki. Warto się z nimi pospierać. Ich książka wytwarza nade wszystko szansę na wytyczenie nowych perspektyw w myśleniu o relacjach pomiędzy konstytucją a społeczeństwem i polityką.
Dlatego gorąco zachęcam do wnikliwej lektury!Wojciech Sadurski, profesor filozofii prawa na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Sydney, profesor Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego W czasach, gdy liberalno-demokratyczne idee konstytucyjne, polityczne, ekonomiczne i poznawcze muszą mierzyć się z kryzysem i niepewnością, ta prowokacyjna, bogata i rozmaita seria oferuje świeżą refleksję.
Być może nie jest prawdą, iż nic już nie będzie takie samo,z całą pewnością sporo zmian jest nieuniknionych.Szczególne zainteresowanie wzbudzić mogą opisane w książce polityczne konsekwencje konstytucyjnych wyzwań i przemian.
Rozważania redaktorów prowokują do ponownego przemyślenia wielu konstytucyjnych?prawd?. Autorzy reprezentują całe spektrum krajów i zagadnień o ogromnym znaczeniu poręcznym i teoretycznym w tym zdumiewającym momencie, w którym się znaleźliśmy.
Nie jest to książka, która mówi do przekonanych, nie unika kontrowersji, a wielu nieprzekonanych nie zgodzi się z prezentowanymi założeniami i argumentami. Kiedy jednak tak dużo w tej dziedzinie się kwestionuje, a powrót do tego, co było, jest niewiele prawdopodobny, nadszedł odpowiedni moment, aby skonfrontować się z tak inspirującymi autorami i przemyśleniami.Martin Krygier, profesor prawa i teorii społecznejna Uniwersytecie Nowej Południowej Walii w Sydney
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Nowy konstytucjonalizm. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.