W książce omówiono zagadnienia dotyczące zarówno niewielkich przedsiębiorców (np. Sprowadzających samochody osobowe do Polski, prowadzących hurtownie alkoholowe lub sprzedających węgiel), jak i największych w Polsce spółek (np.
zajmujących się obrotem energią elektryczną albo jej dystrybucją albo produkujących paliwa). Publikacja zawiera dużo odniesień do problemów, z którymi borykają się osoby zawodowo rozliczające akcyzę w przedsiębiorstwach, i z których istnienia często nie zdają sobie sprawy ci, których wiedza o akcyzie ogranicza się do lektury przepisów.
mając to na uwadze, autor przywołał liczne przykłady orzeczeń sądów administracyjnych, Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, interpretacji urzędowych i odpowiedzi na interpelacje poselskie. Posłużył się na dodatek własnymi przykładami, co powinno ułatwić zrozumienie problematyki.
Komentarz do poszczególnych przepisów ustawy został uzupełniony o liczne odwołania do aktów wykonawczych. Autor zwrócił w dodatku uwagę na kwestie wątpliwe, w stosunku do których stanowisko organów podatkowych nie za każdym razem jest spójne.
Szczególny nacisk położono na przybliżenie najnowszych zmian do ustawy, a także aktów wykonawczych wprowadzanych sukcesywnie w trakcie 2019 r. I w pierwszej połowie 2020 r. Uwzględniono m.in. Zmiany, zgodnie z którymi: od 1.01.2019 r.
zmieniono przepisy dotyczące warunków zwolnień ze względu na przeznaczenie (art. 32 ustawy o podatku akcyzowym); zaprzestano używania klasyfikacji PKWiU w obrocie krajowym na rzecz klasyfikacji CN; od 1.09.2019 r.
zmodyfikowano zasady dokumentowania i rozliczania akcyzy od olejów opałowych, z zastrzeżeniem, iż większość regulacji w zakresie akcyzy wejdzie w życie od 1.09.2020 r. (data zmodyfikowana TARCZĄ ANTYKRYZYSOWĄ 1.0); od 1.11.2019 r.
wprowadzono przepisy dotyczące opodatkowania akcyzą preparatów smarowych klasyfikowanych do poz. CN 3403 na podobnych zasadach, na jakich opodatkowane akcyzą są aktualnie oleje smarowe klasyfikowane do poz.
CN 2710 i doprecyzowano zasady przemieszczania w procedurze zawieszenia poboru akcyzy wyrobów akcyzowych innych aniżeli wymienione w załączniku nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym; od 1.01.2020 r. Weszły w życie przepisy dotyczące obniżenia akcyzy na niektóre samochody osobowe o napędzie hybrydowym lub elektrycznym i przepisy wznosijące akcyzę na wyroby alkoholowe i tytoniowe; do 31.01.2021 r.
odroczono w czasie przepisy dotyczące dokumentowania przemieszczania wyrobów akcyzowych opodatkowanych stawką 0 zł ze względu na przeznaczenie i zwolnionych ze względu na przeznaczenie. Adresaci:Książka jest asygnowana dla adwokatów, radców prawnych, sędziów, doradców podatkowych, pracowników administracyjnych zajmujących się równocześnie sprawami procesowymi (spornymi), jak i bieżącą obsługą podatkowo-prawną podmiotów gospodarczych.
Będzie cennym źródłem wiedzy dla ekonomistów i księgowych, menedżerów, przedsiębiorców i pracowników działów sprzedaży, marketingu i PR.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Ustawa o podatku akcyzowym komentarz. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.