Zadanie dekonstrukcji mitu założycielskiego amerykańskiego judicial review, którego podjął się autor, było wielkim wyzwaniem. Za sam wybór tematu należą mu się więc słowa uznania. Mógł przecież zająć się zagadnieniem znacznie łatwiejszym, mniej kontrowersyjnym, wzorem wielu swoich kolegów podążając dawno wydeptanymi ścieżkami.
Byłoby to zresztą widocznie bezpieczniejsze postępowanie. Tymczasem postanowił on rzucić wyzwanie jednemu z największych i pielęgnowanych z największą dokładnością mitów współczesnego konstytucjonalizmu.
Nie tylko zresztą amerykańskiego, skoro, jak słusznie zauważa zresztą sam autor, oddziaływanie orzeczenia Sądu Najwyższego wydanego w 1803 roku w sprawie Marbury v. Madison, a ściślej rzecz ujmując jego spreparowanej i wykreowanej z premedytacją mitologii, już dawno wykroczyło daleko poza granice Stanów Zjednoczonych.
(...) otrzymaliśmy monografię nie tylko precyzyjną pod względem merytorycznym, ale i wielce oryginalną i niezwykle erudycyjną. Lektura książki Sebastiana Kubasa powoduje ogromną przyjemność, tm bardziej że została ona napisana nienaganną polszczyzną, w specyficznym dla tego autora, niezwykle jednostkowym stylu, którego przejawem jest (...),,soczysty język", stroniący od hermetycznego żargonu, standardowego dla opracowań naukowych.
Z recenzji dr. Hab. Tomasza Wieciecha, prof. UJ Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Warta na obrzeżach Konstytucji - Sebastian Kubas. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.