PRZEDMOWA Kolejny LII tom Polskiej Bibliografii Prawniczej obejmuje dane bibliograficzne prawniczego piśmiennictwa polskiego zgromadzone i opracowane w 2016 roku. Mieści pozycje o charakterze naukowym, wybrane publikacje z zakresu dydaktyki (repetytoria, kazusy, testy) i popularyzacji prawa (informatory, poradniki).
Polska Bibliografia Prawnicza obejmuje - oprócz naukowych prac prawniczych - wybrane z uwagi na związek z zasadniczym jej przedmiotem pozycje z historii państwa i prawa, doktryn politycznych, stosunków międzynarodowych, pomocniczych nauk prawa karnego, takich jak: kryminologia, kryminalistyka, medycyna, psychiatria i psychologia sądowa.
Odnotowywane są także źródła prawa (dział 02). Ten dział obejmuje wykaz organów promulgacyjnych, kodeksy i ustawy z komentarzem i ważniejsze ekspertyzy i opinie prawne dotyczące obowiązujących przepisów prawnych, jak w dodatku projektów ustaw.
Orzecznictwo sądowe z podziałem na poszczególne gałęzie prawa zawiera dział 03. Dane o czasopismach prawniczych - także o tych, które przestały się ukazywać - znajdują się w dziale 04. Pozyskiwanie informacji bibliograficznych do PBP odbywa się z autopsji i z częściowym zastosowaniem Przewodnika Bibliograficznego.
Główny zrąb bibliografii stanowią 24 działy w większości odpowiadające poszczególnym gałęziom prawa. Pozycje umieszcza się w dziale najistotniej odpowiadającym jej treści. W wypadku gdy to niezbędne, zapis powtarzany jest w dwóch-trzech innych działach.
Numer porządkowy umieszczony jest przy pozycji po raz pierwszy pojawiającej się w tekście, powtarzany w kolejnym miejscu - nie jest oznaczony numerem. Recenzje publikacji umieszczonych we wcześniejszych tomach PBP są opatrzone nawiasem kwadratowym.
Ten sam znak informuje uwagi pochodzące od autorów Bibliografii, gdy tytuł pozycji nie wyjaśnia jej treści (glosy, niektóre wypowiedzi prasowe, publicystyka, wywiady). Polska Bibliografia Prawnicza mieści indeks autorów prac publikowanych w 2016 roku i wykaz tytułów czasopism i wydawnictw ciągłych opracowanych w 2016 roku.
Zapisy w indeksach podzielone są na grupy. Pierwsza (bez szczególnego oznaczenia) gromadzi pozycje autorskie (monografie, studia, artykuły, udziały w pracach zbiorowych). Pozostałe grupy oznaczono jako: "red." - redakcje, "gl." - glosy i komentarze, "oprac." - opracowania, "polem." - polemiki, "przedm." - przedmowy, wstępy, posłowia, "rec." - recenzje.
Wersja elektroniczna PBP jest przystępna po wykupieniu subskrypcji na stronie www. Bibliografia-prawnicza.pl. Obejmuje ona lata 1964-2016 i jest aktualizowana raz w miesiącu. Stopniowo będzie poszerzana o kolejne, wcześniejsze tomy PBP.
Od tomu XLII: 2006 współwydawcą PBP jest wydawnictwo Wolters Kluwer Polska.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Polska bibliografia prawnicza. zeszyt lii. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.