Komentarz do ustawy z 10.9.1999 r. Kodeks karny skarbowy w sposób jasny i przezroczysty pozwala na rozwiązanie pojawiających się w praktyce problemów związanych z wykładnią przepisów zawartych w ww. Ustawie, uwzględniając i pokazując najnowszy stan prawny. Niniejsza pozycja w sposób wyczerpujący i zarazem funkcjonalny pozwala zapoznać się Czytelnikowi z kwestiami dotyczącymi m.in.:
przestępstw i wykroczeń skarbowych, w tym przestępstw przeciwko obowiązkom podatkowym i rozliczeniom z tytułu dotacji albo subwencji, obrotowi dewizowemu, a także przeciwko organizacji gier i zakładów wzajemnych;
postępowania w sprawach o przestępstwa i wykroczenia skarbowe;
nowoczesnania wykonawczego w sprawach o przestępstwa i wykroczenia skarbowe.
Prezentowane 3. Wydanie Komentarza uwzględnia i szczegółowo pokazuje wszelkie zmiany ustawodawcze, które ukazały się, a także nadal są przedmiotem procedowania w Parlamencie, od poprzedniego wydania. Wśród nich warto wymienić ustawę o administracji podatkowej z 10.7.2015 r. (Dz.U. Z 2015, poz. 1269), wchodzące w życie 1.1.2017 r. Wśród nich należy wyszczególnić:
zmiany w zakresie katalogu organów dochodzenia;
uporządkowanie organów dochodzenia dokonujących czynności,
nowe regulacje dotyczące organów progresywnania wykonawczego, a także organów wykonujących zabezpieczenie majątkowe.
Komentarz uwzględnia też zmiany zawarte w przepisach wprowadzających ustawę Prawo o prokuraturze z 28.1.2016 r. (Dz.U. Z 2016 r. Poz. 178), wchodząca w życie 4.4.2016 r. Wśród nich warto wymienić m.in.:
dotyczące wykroczeń skarbowych podlegających atrybuty sądów wojskowych,
wskazujące oskarżyciela publicznego w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe przed wojskowym sądem garnizonowym lub w sprawach o przestępstwa skarbowe przed wojskowym sądem okręgowym.
Pozycja stanowi także omówienie zmian na mocy ustawy z 11.3.2016 r. (Dz.U. Poz. 437), wchodzących w życie 15.4.2016 r., które dotyczą np.:
czynności końcowych poznania się stron z materiałem innowacyjnania przygotowawczego;
uzależnienia wniosku o skazanie bez rozprawy od uiszczenia wymagalnej należności publicznoprawnej.
W niniejszym wydaniu uwzględniono także fundamentalne zmiany, które znajdują się ustawie z 22.6.2016r. O zmianie ustawy - Prawo celne, dopasowującej polskie prawo do Unijnego Kodeksu Celnego (Dz. U. Z 2016r. Poz. 1228), wchodzące w życie 20.8.2016 r. Jako najważniejsze należy wymienić m.in.:
wykreślenie z katalogu pojęć z art. 53 § 32 instytucji składu wolnocłowego,
bezpośrednie odwołanie do art. 215 Unijnego Kodeksu Celnego dotyczącego zamknięcia procedury specjalnej w przepisie mówiącym o procedurze odprawy czasowej towaru.
W prezentowanej pozycji przedstawiono na dodatek projektowane zmiany (aktualnie na etapie prac ministerialnych), przewidujące możliwość przepadku części i praw posiadajątkowych przedsiębiorstwa, które służyło lub było dedykowane do popełnienia przestępstwa skarbowego - w razie skazania za przestępstwo skarbowe, wywołujące uszczuplenie należności publicznoprawnej wielkiej wartości.
Komentarz stanowi nieodzowną pomoc dla praktyków, w szczególności sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych a także pracowników urzędów skarbowych i celnych, oraz stanowi nieocenioną bazę wiedzy dla doktorantów, studentów i aplikantów zawodów prawniczych.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Kodeks karny skarbowy komentarz - wilk leszek, zagrodnik jarosław. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.