Podobnie jak Trylogia Henryka Sienkiewicza opera Straszny dwór Stanisława Moniuszki jest jednym z głównych przęseł polskiej kultury spinających ze sobą Pierwszą i Drugą Rzeczpospolitą, Wolność z Niepodległością. W swej książce Jacek Kowalski nie tylko ukazuje genezę opery i liczne przekształcenia jej formy – dokonywane zarówno pod presją zaborcy, jak i pod kątem wymogów gatunku i potrzeb sceny. Niemało uwagi poświęca też recepcji, która pomaga ustalić rangę utworu i jego rolę w odzyskiwaniu niepodległości. „Po drodze" Kowalski podejmuje zagadnienia nieoczywiste, budzące szeroki, a wynikające generalnego spojrzenia na kulturę i mentalność ludzi XIX wieku, np. Kwestię biedermeieru i sarmatyzmu (neosarmatyzmu), i pytanie, która z tych „etykiet" światopoglądowych, obyczajowych i estetycznych lepiej przystaje do wzmiankowanego czasu…
Gawędziarski, żywy tok wywodu pozwala Kowalskiemu finezyjnie spajać ze sobą przeróżne porządki i wątki, cytować prasę z epoki i scena po scenie komentować libretto opery. Autor opracowania skrupulatnie przy tym przedstawia historię tekstu i jego rozmaitych warstw i wersji, celnie objaśnia ingerencje cenzorskie.Wydawnictwo zawiera płytę CD z bodaj najsłynniejszym nagraniem opery Moniuszki z 1965 roku, z udziałem m.in. Haliny Słonickiej, Andrzeja Hiolskiego i Bernarda Ładysza.
Tytuł Straszny dwór czyli sarmackie korzenie niepodległej Autor Jacek Kowalski Wydawnictwo PIW EAN 9788306035643 ISBN 9788306035643 Kategoria Literatura\Literaturoznawstwo ilość stron 518 Format 21.5x29.5x4 cm Rok wydania 2018 Oprawa Twarda Wydanie 1 Waga 2.385 kg
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Straszny Dwór czyli sarmackie korzenie Niepodległej - Jacek Kowalski. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.