Na poziomie lokalnym możemy obserwować te same procesy i problemy, z którymi współczesny świat boryka się na co dzień w skali globalnej: podziały na gorsze i udoskonalone obszary miast czy regionów, zanik sfery publicznej, komercjalizacja i prywatyzacja podstawowych usług publicznych (dostęp do kultury, ośrodków ochrony zdrowia), niepewność i rywalizacja w miejscu pracy, likwidacja bezpieczeństwa socjalnego. Stąd też w perspektywie socjologicznej pytanie o ramy polityki lokalnej i zarys ładu lokalnego może być zaproszeniem do analizowania w społecznym laboratorium wszystkich problemów, które występują nie tylko w skali mikro, lecz także na poziomie globalnym.
Takie analizy posiadają jeszcze spore znaczenie z powodów politycznych: w świecie, w którym po 1989 roku zabrakło realnej alternatywy społeczno-ekonomicznej wobec globalnej dominacji neoliberalnego kapitalizmu, być może, chcąc konstruować odmienne, osiągalne światy społeczne, należy rozpocząć poszukiwanie lepszych rozwiązań od poziomu lokalnego. Tam jak w soczewce można dojrzeć wszystkie bolączki społeczeństwa poddanego bezwzględnej dominacji logiki zysku i rynku. Jednym z najpoważniejszych problemów społeczeństwa konsumpcyjnego staje się zamieranie sfery obywatelskiej.
Tytuł O wspólnocie obywatelskiej w cieniu kapitalizmu Autor Piotr Żuk Wydawnictwo Oficyna Naukowa EAN 9788377370025 ISBN 9788377370025 Kategoria Literatura, Socjologia ilość stron 198 Format 220x138x15 mm Rok wydania 2011 Oprawa twarda
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla O wspólnocie obywatelskiej w cieniu kapitalizmu. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.