Pierwsza hipoteza: kto dociera na jakąś pustynię, ten ucieka z jakiegoś innego miejsca. Druga hipoteza: pustynia jest z definicji przestrzenią jałową i niezamieszkaną, ściśle bezosobową, idealnie pasującą do najgłębszych warstw ludzkiej psychiki.
Ostatnia hipoteza: nasze dusze są puste, ale potrzebują ruchu. Sześć niedługich narracji, z których każda stanowi grę z formą opowiadania, to próba otwarcia nas na pełnię ludzkiego doświadczenia. W swym nomadycznym pisarstwie Cristian Crusat, ceniony za jednego z najważniejszych europejskich twórców poetyki XXI wieku, zabiera nas w najróżniejsze światy – od jałowych krajobrazów śródziemnomorskiego wybrzeża po opowieści serbskiego pisarza Milorada Pavicia.
W tej podróży dostosowujemy się do fizycznych czy wyimaginowanych miejsc każdej z historii i do kruchości natury tych, którzy je zamieszkują. Prowadzą nas oni w otchłań swoich lęków, wątpliwości i pragnień, które składają się na współczesny świat.
Krótka teoria podróży i pustyni to mapa doznań, patchwork ludzkich emocji. Cristian Crusat jest jednym z najmocniej oryginalnych autorów najnowszej literatury hiszpańskiej. Urodził się w Maladze w 1983 roku jako syn Hiszpana i Holenderki.
Studiował literaturoznawstwo na Uniwersytecie Complutense w Madrycie i lingwistykę wykorzystywaną na Międzynarodowym Uniwersytecie Menéndez Pelayo w Santander. Stopień doktora z zakresu literatury porównawczej zdobył na Uniwersytecie w Amsterdamie.
Jest autorem kilku tomów opowiadań, esejów, a także licznych przekładów i artykułów publikowanych w hiszpańskich i latynoamerykańskich czasopismach. Mieszkał we Francji, Maroku i Holandii. Za Krótką teorię podróży i pustyni otrzymał Nagrodę Literacką Unii Europejskiej.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Krótka teoria podróży i pustyni. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.