Ludzie, którzy się stają laleczkami voodoo. Ludzie jako eksponaty sztuki współczesnej. Ludzie wprzęgnięci w machiny kapitału i machiny wojenne. Siły, które ludziom niszczą podmiotowość i które skupiska ludzi traktują jak bezludne punkciki na mapie.
Ludzie beznadziejnie i bezwolnie zaplątani w rozgrywki, w cudze interesy, w konflikty, jak ukraińska i rosyjska flaga z wiersza Restauracja Fata Morgana. A jednak -,choć wyrosną dzieci z amputowaną świadomością tego,/ kto naprawdę jest wrogiem", człowieczeństwa, z jego wszystkimi zaletami i wadami, nie uda się w nich amputować.
Ołeksij Czupa pisze:,,sam do siebie modlisz się – przemawiasznie wszystko ze mnie wytrzęsłnie wszystko się we mnie wypaliłonie wszystko przecież we mnieprzegniło" -i to jest jedna z niewielu modlitw w tej historii, która zostanie wysłuchana.
Choć ludzie idą spać zdławieni wojną, zmęczeni tęsknotą za normalnością i znieczuleni przemocą, to nad ranem coś ściska ich serca/ i długo nie puszcza". Tak jak po lekturze wierszy Oteksija Czupy w tłumaczeniu Janusza Radwańskiego.Jakub SajkowskiTo wiersze pisane w dotkliwym czasie, w przypadku, jakiej większość Polaków nie zna, nie pamięta.
Wojna jest dla nas abstrakcją, o której nie chcemy myśleć. Zapominając, iż bezpieczeństwo, relatywna stabilność polityczna to nic danego na zawsze. Ołeksij Czupa prezentuje, jak się to nagle traci i co się wtedy dzieje z odczuwaniem świata, z tożsamością - one także okazują się nietrwałe.
Odbudowywać je, to pomiędzy innymi próba dla poezji. Albo aczkolwiek nazwać, uchwycić ten proces.Anna Matysiak Tytuł Piędź Autor Ołeksij Czupa Wydawnictwo Convivo EAN 9788395699313 ISBN 9788395699313 Kategoria Literatura\Poezja ilość stron 56 Format 14.8x21x0.5 cm Rok wydania 2020 Oprawa Miękka ze skrzydełkami Wydanie 1 Waga 0.128 kg
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Piędź. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.