Celem niniejszej publikacji jest omówienie cyklu tworzenia i zakresu działania wspólnotowej polityki na rzecz równości płci i jej wpływu na formalny i faktyczny status pań i mężczyzn w państwach członkowskich.
Autorka stawia sobie ponadto zadanie przedstawienia ewolucji aktywności Wspólnoty w tej dziedzinie w kontekście socjalnego aspektu integracji europejskiej oraz przemian w postrzeganiu perspektywy płci jako kryterium oceny rozwoju społecznego i demokracji w państwach współczesnego świata.
W podsumowaniu dotychczasowych osiągnięć Wspólnot/Unii na polu ochrony formalnego i faktycznego rozmiaru równości kobiet i mężczyzn, autorka zwraca uwagę na niejednorodność wpływu na ten proces poszczególnych filarów wspólnotowej polityki, kreśli także możliwy scenariusz rozwoju gender equality policy na poziomie Wspólnoty i krajów członkowskich po powiększeniu w 2004 r.
W tym wątku analizy miejsce szczególne zajmuje ocena ekonomicznych, politycznych i kulturowych uwarunkowań statusu kobiet i panów w Polsce, dotychczasowego wpływu wspólnotowego dorobku na krajową politykę wobec płci, a także dalszych perspektyw jej rozwoju.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Wspólnotowa polityka na rzecz równości kobiet i mężczyzn firlit-fesnak grażyna. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.