Tadeusz Dołęga-Mostowicz (1898-1939) - najpoczytniejszy polski autor w dwudziestoleciu międzywojennym. Twórca takich nieprzemijających przebojów czytelniczych, jak Kariera Nikodema Dyzmy czy Znachor, by wspomnieć tylko te najbardziej znane.
Wbrew powszechnemu mniemaniu powieść Kariera Nikodema Dyzmy, wydana w 1932 roku, nie była jego debiutem jako człowieka pióra. Na przełomie lat 1924/1925 T. Dołęga-Mostowicz został felietonistą dziennika,,Rzeczpospolita".
Czyście zauważyli Państwo, jak dużo rzeczy robią ludzie dla (...),,względów wyższych"$242 Mówi się kłamstwa, popełnia oszustwa, dokonuje fałszerstw, przemilcza się to, o czym trzeba krzyczeć, i krzyczy się o tym, co powinno się przemilczeć, obrzuca się ludzi błotem (...), robi się każdą podłość prywatną i każde świństwo publiczne dla...
względów natury wyższej. Fragment tekstu,,Względy wyższe" Czytając niektóre teksty Tadeusza Dołęgi-Mostowicza (1898-1939), aż trudno uwierzyć, że napisane zostały w XX-leciu międzywojennym. Nie tracą na aktualności, zmuszają do refleksji, śmieszą (choć czasem poprzez łzy).,,Dwór polski" to piąty tom tekstów niewydanych T.
Dołęgi-Mostowicza, który oddajemy w Państwa ręce. Mieści on dobór opisów i komentarzy dotyczących z reguły życia na Kresach w XX-leciu. Ponadczasowość i prawdziwość, dla których niezwykle warto czytać stare, choć niestarzejące się felietony autora, widać bardzo w tekstach, które dotyczą problematyki życia społecznego i politycznego Polaków.
To swoisty dokument epoki, który czyta się jednym tchem. O czym świadczą współczesne autorowi recenzje: Tadeusz Dołęga-Mostowicz jest bezsprzecznie najpoczytniejszym obecnie pisarzem. Tłumaczy się to po prostu: obok wnikliwego wyczucia współczesności, którą Mostowicz czuje jak nikt, zna on wspaniale psychikę mas czytelniczych i wie jak do nich trafić.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Dwór polski kresy i polityka wewnętrzna teksty niewydane - dołęga-mostowicz tadeusz - książka. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.