W światach wymyślonych ulokowana została chimera ładu obdarzonego sensem, lecz właśnie w tym, co utopijne i nieosiągalne, poeta czuje się u siebie.Historia i egzystencja to tematy raczej ponure. Nie do uniknięcia ani ominięcia.
Jak obłaskawić potwory, jak współżyć z demonami – głowią się poeci.Odesłać rzeczy ponadnaturalne do lamusa to ogłosić artystyczną plajtę, przyznać się do klęski woli, myśli, wyobraźni.Bóg ukryty, umykający, niepojęty, Bóg bliski, opiekuńczy, z ludźmi cierpiący – zmienny obiekt pragnienia, wątpliwości, wahania.Mówią: metafizyczny rozmiar sztuki, mówią – wyraz tchnienia wieczności w skąpo odmierzonych dniach i latach, lecz czy w istocie nie chodzi o kaligrafię przejść od negacji do afirmacji, od zwątpienia do nadziei?W wierszach prawdziwych artystów przemawia niemożliwe.Zapowiedzi, obietnice, projekty przyszłości, nadzwyczajne początki.
I uderzenie z wysoka albo znikąd. Wiecznie to samo, o czym najlepiej wiedzą prorocy i poeci.choćby spopielałe książki przypominać będą o tym, jak wyglądało życie przed zagładą.Wojciech Ligęza Tytuł ale książki Dziewięć szkiców o poezji Autor Wojciech Ligęza Wydawnictwo PASAŻE EAN 9788364511752 ISBN 9788364511752 Kategoria Literatura\Publicystyka liczba stron 300 Format 14.7x21x2.1 cm Rok wydania 2021 Oprawa Miękka ze skrzydełkami Wydanie 1 Waga 0.352 kg
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Pasaże Ale książki dziewięć szkiców o poezji. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.