Brno, noc z 30 na 31 maja 1945. Gerta Schnirch wraz z kilkumiesięczną córką zostaje - jak niemal wszyscy brneńscy Niemcy - wypędzona z miasta. Wyczerpujący pochód, naznaczony aktami przemocy i gwałtu wobec deportowanych, nazwany później marszem śmierci, kończy się pod granicą z Austrią.
Z obozu tymczasowego, gdzie szerzy się epidemia czerwonki i tyfusu, Gerta zostaje skierowana do robót na morawskiej wsi; udaje jej się ocalić życie swoje i córki. Po roku 1950 Gerta wraca do zupełnie odmienionego Brna, w którym nikt nie czeka na,,parszywą Niemkę", do miasta, którego mimo wszystko nie potrafi opuścić.
Tam historia rzuca ją w wir kolejnych burzliwych zmian. Kateřina Tučková, znana polskim czytelnikom z bestsellerowych Bogiń z Žítkovej, w swojej debiutanckiej powieści Wypędzenie Gerty Schnirch porusza kwestie winy Czechów i Niemców, zemsty, przebaczenia i rozdarcia tożsamości narodowej.
Obrazujenieprzystępną relację matki z córką; przepaść niezrozumienia, dzielącą pokolenie,,,które to wszystko przeszło", od pokolenia, którego nic już to nie obchodzi. Książka otrzymała najważniejszą czeską nagrodę literacką - Magnesia Litera 2010 w kategorii Nagroda Czytelników.
Na jej podstawie powstała sztuka teatralna pod tym samym tytułem (reż. Marián Amsler).
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Wypędzenie gerty schnirch. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.