Od 2003 roku Irak kojarzy się z permanentną wojną. Gdy w 2014 roku przy niemal zerowym oporze armii irackiej dżihadyści zajęli Mosul i Tikrit, podniosły się liczne głosy, że Irak jako państwo jest już skończony, a rozpad na trzy regiony kontrolowane poprzez Kurdów, szyitów i sunnitów - pewny.
W 2017 roku sytuacja wyglądała już jednak zupełnie inaczej. Armia iracka stała się silna i wyparła Państwo Islamskie z Mosulu, a Kurdowie - choćby pomimo przeprowadzenia referendum niepodległościowego - nie zdecydowali się na secesję.
Sytuacja w Iraku zaczęła się poprawiać, choć nie zawsze chciano to dojrzeć za granicą. Witold Repetowicz, znany dziennikarz i specjalista do spraw Bliskiego Wschodu, przez lata podróżował po Iraku, aby poznać wszystkich liczących się graczy.
Był na linii frontu z szyickimi milicjami Haszd asz-Szaabi, w Nadżafie, religijnym centrum szyitów, przyjął go sam mardża Muhammad Sa'id al-Hakim. Spotykał się też z turkmeńskimi uchodźcami z Niniwy i jako pierwszy zachodni dziennikarz pojawił się w wyzwolonej od dżihadystów starożytnej Hatrze.
"Allah Akbar" to nie tylko opowieść o ostatnich etapach kampanii odbijania Mosulu, ale także próba zmierzenia się z fałszywym obrazem Iraku - państwa, zdaniem Zachodu, nienaturalnego i skazanego na wojnę, gdzie na każdym rogu czai się terrorysta, szyici i sunnici skaczą sobie do gardeł, a między zniszczonymi budynkami przejeżdżają pancerne wozy stacjonujących wojsk.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Allah akbar. wojna i pokój w iraku. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.