Problematyka wstydu w nauce stanowiła na ogół obszar zainteresowania psychologii i teologii. Ujęcie prezentowane w książce jest nawiązaniem i rozwinięciem socjologicznego ujęcia wstydu zaproponowane poprzez amerykańskiego profesora Thomasa Scheffa.
Praca koncentruje uwagę Czytelnika na prezentacji ujęcia teoretycznego w nawiązaniu do tradycji myślenia na temat wstydu w socjologiiprzede wszystkim na aplikacjach założeń teoretycznych proponowanego ujęcia.
Książka składa się z pięciu części. W pierwszej z nich zaprezentowany zostaje dotychczasowy dorobek myśli socjologicznej w kontekście wstydu (pionierzy tego ujęcia i wkład autorów z kręgu interakcjonizmu symbolicznego, a także teorii kontroli społecznej).
Część drugą stanowi krytyczna, przedstawiona w duchu psychoanalitycznym prezentacja proponowanego ujęcia wstydu zapoczątkowaną ustaleniami terminologicznymi. Jedna z kluczowych kwestii społecznych współczesnego świata jest agresja.
Wyjaśnienie genezy jej powstawania, mechanizmów przejawiania się, a także narastania zyskuje tu wyjaśnienie i uzasadnienie empiryczne w ujęciu,,spirali wstydu-gniewu", jako oryginalna i przekonywująca próba ukazania związku między zakwestionowanym wstydem i agresją.
W szczególności badania Lewis nad kłótniami małżeńskimi stanowią tu inspirującą weryfikację dynamicznego cyklu narastania agresji. Efektywność podejścia do zagadnień społecznych z perspektywy wstydu zostaje ukazana także w odniesieniu do innych stanowczych korelatów, takich jak: obraz siebie czy depresja.
Kwestia empirycznej weryfikacji zaproponowanej teorii stanowi poważne wyzwanie badawcze, i ta kwestia zamyka część drugą książki.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Wstyd - Iga Zakrzewska-Morawek. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.