Co posiadają ze sobą wspólnego owadzie nogi, gimnazjum i drzwi kościelne$210 Dlaczego gimnazjum to wcale nie takie szerokie zło, za to uczący w nim ksiądz katecheta wręcz przeciwnie$211 I jaką rolę odgrywa w tym wszystkim Marcin Luter$212 Zbiór opowiadań autorstwa Marcina Kruka, których fabuła dzieje się w miejscowym gimnazjum, a tematem przewodnim jest najczęściej krytyka Kościoła.
Bohaterami są uczniowie, nauczyciele oraz księża i katecheci z śladowego miasteczka gdzieś w Polsce. Efektowne dialogi, interesujące przemyślenia, a także lekki i dowcipny fason autora sprawiają, iż to lektura rewelacyjna na krokami jesienną słotę.
Grzeszyć inteligencją wpisuje się w debatę o reformie szkoły, a zwykle o gimnazjach. Marcin Kruk pisze właśnie o młodzieży gimnazjalnej, i to tej ze wsi oraz niepokaźnych miasteczek, której z dużych metropolii z reguły się nie dostrzega.
To ważny głos w bieżącej dyskusji na temat reformy edukacji. Marcin Kruk - pedagog z powołania, który zaczął spisywać obserwacje z gimnazjalnego świata dla zabawy i odstresowania, w akcie protestu przeciwko hipokryzji dorosłych, brutalnie tłumiących potrzebę uczciwości i szczerości uczniów.
Marcin Kruk to pseudonim, przybrany nie z obawy o pracę, lecz ze względu na to,mnóstwo scen z jego opowiadań jest zakorzenionych w rzeczywistości.,,Nie pytajcie, kim jestem - mówi. - Spróbujcie zrozumieć, że wasze dzieci to myślące istoty oraz odkryć, co myślą, jednakże to trudne zadanie".
Autor uważa, że likwidacja gimnazjów wyrządzi młodzieży ogromną szkodę. Okres fizycznego dojrzewania jest nad wyraz trudny i dla samych młodych ludzi, i dla pedagogów, zwłaszcza w niewiele znaczącym mieście, dlatego wymaga szczególnego traktowania.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Grzeszyć inteligencją opowiadania dla obdarzonych łaską krytycznego rozumu. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.