1. Amazon Mechanical Turk to amerykańska platforma crowdsourcingowa, dzięki której zróżnicowane organizacje outsourcują pracę. Jej użytkownicy nazywani są Mechanicznymi Turkami.
2. Na AMT zachodzi stosunek pracy pomiędzy zamawiającym (requester) a pracownikiem (worker).
3. Mechaniczne Turki wykonują HIT-y (Human Intelligence Task), czyli niskopłatne zadania, których nie da się zrealizować automatycznie.
4. Mechaniczny Turek to ucieleśnienie klęski człowieka, który najpierw budował maszyny, żeby wykorzystywać je do własnych celów, a ostatecznie sam stał się ich wyrobnikiem.
5. Zleconym HIT-em było w niniejszym przypadku napisanie wierszy współczesnych w języku polskim. Za wiersze te płacono w dolarach amerykańskich. Na Amazon Mechanical Turk nie można płacić w złotówkach, a polska wersja platformy nie istnieje.
6. Układ książki warunkują kwoty zapłacone za wiersze.
7. Ta książka jest projektem literackim, lecz też zapisem eksperymentu społecznego.
8. Ta książka mówi o wirtualnych ekonomiach, digitalnej reprodukcji, wyzysku na cyfrowych rynkach pracy i wycenie pracy artystycznej. W dodatku komentuje ona sytuację materialną polskich poetów i poetek.
9. Ta książka mówi głównie o nieświadomości internetu.
10. Ta książka jest przykładem pisarstwa cyfrowego. Do tej pory powstało niemało dzieł zrealizowanych poprzez Mechaniczne Turki, a ten jest pierwszym w języku polskim.
Tak brzmi poezja wytwarzana w ramach wyzysku, nieopłacanej bądź skrajnie niskopłatnej pracy, skazana na decyzje bawiącego się swoją władzą mężczyzny od poezji, który wydaje ją w książce pod własnym nazwiskiem w swoim wydawnictwie. Tak brzmi polska poezja współczesna. A tak brzmi nieopłacany blurb.
Maja Staśko
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Wiersze za sto dolarów - od 24,99zł darmowa dostawa kiosk ruchu. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.