Profesor Andrews w Warszawie. Wyspa „Profesor Andrews w Warszawie. Wyspa" to dwa opowiadania z tomu „Gra na wielu bębenkach". Obecnie są onedostępne jako osobna książka. Oba opowiadania konsoliduje powtarzający się w nich motyw zagubienia i osamotnienia.
O czym jest książka „Profesor Andrews w Warszawie. Wyspa"? Olga Tokarczuk pokazuje czytelnikom opowiadania, które przedstawiają dwie przeróżne historie. Z pozoru są one inne,mają niemało punktów wspólnych.
W obydwu autorka pokazuje bohaterów, którzy znajdują się w niespodzianych okolicznościach. Nagle wszystko, co znali, znika. Zostają więc zmuszeni do tego, aby polegać tylko na sobie. Profesor Andrews znajduje się co prawda wśród ludzi, lecz nie rozumie tego, co widzi, ani nie potrafi porozumiewać się z innymi osobami.
Natomiast rozbitek z „Wyspy" nagle zostaje sam i nikt nie jest w stanie mu pomóc. Metaforyczny sens opowiadań Osamotnienie może mieć mnóstwo wymiarów, a Olga Tokarczuk ukazuje to dobitnie w swojej książce.
Opowiadanie „Wyspa" jest bardziej metaforyczne i wyraźnie głębiej wnika w egzystencjalny problem samotności człowieka jako jednostki w obcym świecie. Rozbitek musi na nowo nauczyć się żyć w warunkach mu nieznanych.
Poukładane życie tego człowieka stało się w jednym momencie nieaktualne, lecz kiedy odkrywa on zawartość łódki wyrzuconej na plażę przez morskie fale, otrzymuje nagrodę za dostrzeżenie swej jedności z otoczeniem.
Być może noblistka tym właśnie opowiadaniem chce skłonić Cię do refleksji nad tym, co posiadasz, co robisz i co może stać się w Twojej przyszłości. Bohater drugiego z opowiadań, profesor Andrews, jest zagubiony nie na wyspie, ale w Warszawie.
Porzucony poprzez opiekunów w obcym otoczeniu rozpoczyna obserwować zachowania warszawiaków. Sprawdź, co w nich odkryje. Czy zrozumie ich język i nowoczesnanie?
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Profesor andrews w warszawie. wyspa. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.