W przewodniku opisujemy drogi, które uznaliśmy za efektowne i ciekawe. Rzecz jasna inspirowaliśmy się przy tym także trafną literaturą alpejską. Stąd w książce znalazło się sporo klasyków, które pokolenia autorów piszących o Alpach określały, w głównej mierze adekwatnie, jako wybitne.
Przewodnik obejmuje rozmaity wybór interesujących dróg wysokogórskich. Oferta jest obszerna: od dość prostych szlaków po bardzo wymagające, dzięki temu alpiniści o najrozmaitszych upodobaniach mogą z niej czerpać pomysły na dużo dni górskiej przygody.
Przy czym podjęliśmy tu swoistą walkę z wiatrakami, czyli próbę opisu tras w nieustannie zmieniającym się górskim świecie — przeobrażeniom uległy choćby lodowce, co częściowo wymusiło zmianę przebiegu niektórych dróg.
Jako autorzy tego przewodnika, by dochować należytej skrupulatności, istotnie apelujemy do wszelkich wspinaczy o odpowiedzialność na etapie planowania tras i w czasie ich pokonywania. Zasobność atrakcyjnych dróg nakłania do łączenia poszczególnych linii w jedną długą trasę, co staje się okazją do wielodniowego pobytu w górach.
W naszych opisach tras zwracamy szczególną uwagę na taką możliwość. Wszystkim czytelnikom i użytkownikom przewodnika życzymy nieustannie dobrej pogody, beztroskich pobytów w górach, a z zasady szczęśliwych powrotów w doliny.
Edwin Schmi i Wolfgang Pusch UWAGA! W związku z niezależnymi od wydawcy zmianami klimatycznymi drogi wspinaczkowe opisane w przewodniku (zwłaszcza drogi lodowe i skalno-lodowe) mogą posiadać nieznacznie inny przebieg.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Alpy wschodnie. 101 skalno-lodowych dróg wspinaczkowych od masywu bernina po wysokie taury. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.