Już po raz piąty Elżbieta Dzikowska prowadzi nas po Polsce, ukazując tę lepiej znaną i odkrywając tę nieznaną. Nasza wyprawa zaczyna się na południu, w Bieszczadach, a solidnie w Powroźniku, gdzie znajduje się łemkowska cerkiew, najstarsza w Karpatach. Pierwszym przystankiem w drodze na północ będzie Wieluń i znajdujące się w okolicy urokliwe drewniane kościoły wieluńskie. Jeszcze rzut oka na niezwykły, modrzewiowy dwór w pobliskim Ożarowie i już kolejny przystanek, w wielkopolskim Puszczykowie, a tam Muzeum-Pracownia Literacka znanego podróżnika Arkadego Fiedlera.
Udamy się również na wschód, aż w lubelskie, aby obejrzeć jedyną w Polsce Galerię Sztuki Socrealizmu. Na chwilę wrócimy na południe i zatrzymamy się w Racławicach, gdzie wspomnimy insurekcję kościuszkowską i dzielnego Bartosza Głowackiego. Niedaleko będą Bronocice, gdzie archeolodzy odkryli najstarszy pojazd kołowy na świecie. Stamtąd wyruszymy już na wędrówkę po Mazowszu śladami Chopina, odwiedzając nie tylko słynną Żelazową Wolę, gdzie przyszedł na świat, ale także Brochów, gdzie został ochrzczony czy Sanniki, gdzie spędzał wakacje.
Na Warmii i Mazurach czeka na nas szlak zamków krzyżackich i biskupich, tych okazałych, jak w Malborku czy Lidzbarku Warmińskim, jak także tych, których… nie ma, jak w Elblągu czy Morągu. Koniecznie trzeba zobaczyć uśmiechające się maski na fryzie kościoła w Ornecie, a skoro był już nasz duży kompozytor – powinien być także nasz znaczny astronom, zatem zajedziemy do Fromborka, w którym mieszkał i działał Mikołaj Kopernik.
Naszą podróż zakończymy na Pomorzu. Wpadniemy do skansenu w Klukach, aby obejrzeć ryglowe „chaty w kratkę", potem do Białego Boru, by podziwiać współczesną cerkiew autorstwa Jerzego Nowosielskiego w Białym Borze i wreszcie do Wołowych Lasów, bo… to taka niecodzienna nazwa. Odwiedzimy również imponujące posiadłości znamienitych rodów Podewilsów i Wedlów. A przy okazji oczywiście będziemy wielokrotnie zjeżdżać z głównej drogi, zafascynowani kościołami, kaplicami i pałacami w Krzyworzece, Kiwitach, Wozławkach… Tylko czy GPS ma w ogóle takie nazwy na swych mapach?
W V tomie „Polski znanej i mniej znanej", podobnie jak w poprzednich, wyszukamy niemało historii i solidną wiedzę o architekturze i sztuce; nie zabraknie również anegdot i opowieści. A ponieważ wakacje już niebawem, nowy przewodnik bez dwóch zdań się przyda. Taką w każdym razie mamy nadzieję.
Tytuł Polska znana i mniej znana v Autor Elżbieta Dzikowska Wydawnictwo Bernardinum EAN 9788381273091 ISBN 9788381273091 Kategoria Literatura\Podróżnicza ilość stron 392 Format 16.5x23.5x2.1 cm Rok wydania 2019 Oprawa Twarda Wydanie 1 Waga 0.928 kg
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Polska znana i mniej znana. tom 5. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.