Żydzi mieszkali w Piotrkowie Trybunalskim poprzez kilkaset lat. W pewnym czasie stanowili niemal połowę jego mieszkańców. Uczestniczyli w życiu społecznym, politycznym, kulturalnym i gospodarczym. Byli aktywni nie tylko w handlu i rzemiośle. Zakładali pierwsze w Piotrkowie zakłady przemysłowe. Wydawali kilkanaście czasopism drukowanych w jidysz. W wyborach samorządowych wystawiali niekiedy więcej list kandydatów niżeli liczniejsi przecież Polacy…
Uwagę mieszkańców Piotrkowa i przyjezdnych zwraca ładnie odrestaurowana XVIII-wieczna znaczna Synagoga (jedna z nielicznych zachowanych
w środkowej Polsce, dziś pełni funkcję Miejskiej Biblioteki Publicznej). Niemal równocześnie z nią powstał cmentarz żydowski, znajdujący się nieco na uboczu miasta.
Śladów obecności Żydów w Piotrkowie jest jednak wyraźnie więcej – choć wiedza na ich temat nie jest powszechna. Warto więc zwrócić uwagę na te – wydawałoby się – niepozorne obiekty. Wielu budynków już nie ma i niewiele kto dziś wie, co znajdowało się dawniej w ich miejscu.
Gdzie miały siedzibę żydowskie stowarzyszenia, partie polityczne, drukarnie i redakcje prasowe? Gdzie udzielali porad żydowscy lekarze i adwokaci? Którzy znani w Polsce i na świecie (z zasady poza rodzinnym miastem) Żydzi urodzili się lub spędzili dzieciństwo w Piotrkowie Trybunalskim? O tym dowiesz się z książki Daniela Warzochy Piotrkowskie judaika. Przewodnik.
Tytuł Piotrkowskie judaika Autor Daniel Warzocha Wydawnictwo KSIĘŻY MŁYN DOM WYDAWNICZY MICHAŁ KOLIŃSKI EAN 9788377293508 ISBN 9788377293508 Kategoria Przewodniki turystyczne\Polska ilość stron 224 Format 14.5x20.5x1.3 cm Rok wydania 2017 Oprawa Miękka Wydanie 1 Waga 0.32 kg
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Piotrkowskie judaika. przewodnik. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.