Niniejsza publikacja jest tłumaczeniem metrycznej wersji najpopularniejszego w Ameryce podręcznika z rachunku różniczkowego i całkowego funkcji jednej zmiennej.
Skierowana jest przeważnie do studentów matematyki na kierunkach technicznych i przyrodniczych i studentów pierwszego roku studiów matematycznych i informatycznych.
Autor, James Stewart (absolwent Stanford University) był profesorem matematyki na McMaster University w Hamilton w Kanadzie. Specjalizował się w analizie użytecznej i napisał osiem znanych książek na temat analizy matematycznej adresowanych do zróżnicowanych grup odbiorców. Wśród nich jest w szczególności książka z rachunku różniczkowego i całkowego adresowana do biologów i inna, skierowana do adeptów nauk społecznych. Największy sukces odniosła jego książka Single Variable Essential Calculus: Early Transcendentals, której sprzedaż w 2014 roku przekroczyła kwotę 26 milionów dolarów.
Steward był także skrzypkiem, członkiem Hamilton Philharmonic Orchestra. Z tego względu, na okładkach jego większości książek widnieją skrzypce. W oryginalnej wersji okładki nawiązaniem do matematyki jest wycięcie w pudle rezonansowym skrzypiec symbolu całkowania. Do symbolu całki nawiązuje także forma domu Stewarta w Toronto nazywanego Integral House (uznawany za jedno z najważniejszych dzieł architektonicznych w Ameryce w kategorii domów prywatnych).
Książka Calculus jest wielowarstwowa i wielofunkcyjna. Nad ósmym wydaniem oryginału pracowało ośmiu recenzentów. Ważną rolę odgrywają tu ćwiczenia i zadania. Jest ich ponad 2.500. Każdy podrozdział kończy się tu ćwiczeniami.
na dodatek, na końcu każdego rozdziału są zadania podzielone na trzy grupy:
- sprawdzian rozumienia definicji i znajomości twierdzeń,
- quiz polegający na udzielaniu odpowiedzi "Tak\" albo "Nie\"
- i lista kilkudziesięciu zadań do samodzielnego rozwiązania.
Do zadań pierwszej grupy na końcu książki znajdują się odpowiedzi. Trudniejsze zadania są oznakowane, a niektóre opatrzone są wskazówkami. Dodatek H posiada odpowiedzi do zadań o numerach nieparzystych. W ten sposób Autor w jednym tomie zawarł jednocześnie wykład rachunku różniczkowego i całkowego jak i zbiór zadań. Takie połączenie nie jest częste w polskiej literaturze matematycznej.
Innym ciekawym zabiegiem zastosowanym w tej książce jest, pionierski jeśli idzie o książki matematyczne rodzaj zadań nazywany przez Autora "projektami". Są to obfite i szczegółowo opisane zadania wymagające wykorzystania komputera. Są także "projekty" wymagające przestudiowania uzupełniającej literatury jak na przykład ten, dotyczący Leibniza, Newtona oraz historii wprowadzenia rachunku różniczkowego i całkowego. W widoczny sposób ożywiają one książkę. W polskiej literaturze matematycznej jest to raczej rzadkość.
prof. Dr hab. Aleksander Błaszczyk, Uniwersytet Śląski
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Calculus. rachunek różniczkowy i całkowy funkcji jednej zmiennej - james stewart. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.