Współczesna szkoła nastawiona jest w przeważającej mierze na przekazywanie wiedzy. Jej funkcja wychowawcza częstokroć wykonywana jest niejako na marginesie, niejednokrotnie przypadkowo. Szkoła stanowi dla dziecka szczególnie ważne środowisko wychowawcze. Biorąc pod uwagę fakt, iż w Polsce istnieje usankcjonowany prawnie obowiązek szkolny, każdy przedstawiciel młodego pokolenia musi z tym środowiskiem mieć styczność. Co więcej, dużą część swojego młodego życia uczniowie spędzają właśnie w szkole. Dlatego również tak istotne jest właściwe funkcjonowanie tego środowiska, prowadzenie działalności wychowawczej i wywieranie pozytywnych ze społecznego punktu widzenia wpływów, zwłaszcza na tych uczniów, których środowisko wychowawcze, jakim jest rodzina, zawiodło bądź w niewystarczającym stopniu spełnia swoją wychowawczą i socjalizacyjną rolę.
w przypadku dzieci w wieku szkolnym widoczny wpływ odgrywa ponadto grupa rówieśnicza niezwykle z tego względu, iż w tym okresie pojawia się potrzeba izolacji od osób dorosłych a na jej miejsce przychodzi zapotrzebowanie na przebywanie wśród osób w zbliżonym wieku i o podobnych zainteresowaniach czy upodobaniach. Grupy rówieśnicze rządzą się określonymi prawami – dzielą dzieci na lubiane i niepopularne, wyodrębniają przywódców i ich zwolenników. W sytuacji dzieci odrzucanych, możemy posiadać do czynienia z pewnymi negatywnymi konsekwencjami, jak społeczna izolacja, poczucie niekompetencji społecznej, a nawet nerwice czy zachowania przestępcze. Sytuacje takie można bez wątpienia zaobserwować w klasie szkolnej. Pamiętać należy, iż z nieszczęśliwych dzieci wyrosną nieszczęśliwi dorośli dlatego również jak najwcześniej należy podjąć działania, aby udzielić im pomocy i wsparcia.
Z recenzji dr hab. Prof. Nadzw. Aliny Rynio:
„(…) recenzowana publikacja, przybliżając bogatą w tradycję wychowawczą funkcję szkoły, wyjątkowo prawidłowo wpisuje się w potrzebę chwili obecnej, w której tak niemało mówi się o potrzebie edukacji włączającej uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Publikacja posiada logiczną i przezroczystą strukturę, co świadczy o pogłębionej znajomości analizowanej problematyki, a jej treść odpowiada zawartemu w temacie problemowi.
(…) Książka pt. Uczeń o specjalnych potrzebach wychowawczych w klasie szkolnej adresowana jest do wszystkich nauczycieli, wychowawców i rodziców, którym leży na sercu troska o dobro dziecka. Dotyczy uczniów, którzy z najróżniejszych powodów mogą czuć się niekomfortowo w środowisku szkolnym, wymagać dodatkowych form oddziaływań wychowawczych. Okazać się ona może też przydatna studentom pedagogiki i psychologii, ponieważ w swej przyszłej pracy zawodowej niejednokrotnie zetkną się oni z dzieckiem wymagającym zintensyfikowanych oddziaływań wychowawczych. Dla nauczycieli i wychowawców może okazać się {pomocn|przydatn)a przy konstruowaniu Planów Działań Wspierających dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi".
Tytuł Uczeń o specjalnych potrzebach wychowawczych w klasie szkolnej Autorzy Aneta Paszkiewicz, Małgorzata Łobacz Język polski Wydawnictwo Difin ISBN 978-83-7930-091-4 Rok wydania 2013 Liczba stron 268 Format epub, mobi Spis treści
Wstęp
Rozdział 1. Osobowe wychowanie ucznia
Rozdział 2. Relacja wychowawcy i wychowanka
Rozdział 3. Współczesny problem edukacji i kształcenia przed wychowaniem
Rozdział 4. Odrzucenie rówieśnicze
Rozdział 5. Uczeń wpisywany w odgrywanie określonej roli w zespole klasowym
Rozdział 6. Uczeń w sytuacji kryzysowej lub traumatycznej
Rozdział 7. Uczniowie – ofiary przemocy domowej
Rozdział 8. Uczeń doświadczający zaniedbań ze strony środowiska domowego
Rozdział 9. Uczeń, którego rodzice pracują za granicą/migrują zarobkowo
Rozdział 10. Uczniowie – ofiary i sprawcy mobbingu
Rozdział 11. Niepowodzenia szkolne uczniów
Rozdział 12. Drugoroczność i wieloroczność uczniów
Rozdział 13. Odmowa chodzenia do szkoły
Rozdział 14. Nieśmiały uczeń w klasie szkolnej
Rozdział 15. Uczeń z ADHD
Rozdział 16. Uczeń z niepełnosprawnością
Rozdział 17. Uczeń niedostosowany społecznie
Rozdział 18. Uczeń zdolny
Zakończenie
Summary
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Uczeń o specjalnych potrzebach wychowawczych w klasie szkolnej. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.