Alicja Knast - dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach o książce: Zbiór opowieści Wihajster do godki Barbary Szmatloch spektakularnie ukazuje, iż niektórych zjawisk ze świata Górnego Śląska nie da się przekonująco opowiedzieć w języku polskim. Bo jak wytłumaczyć komuś, co to są fizymatenta czy wihajster
Psycholingwiści spierają się, jak akwizycja języka i aparat pojęciowy wpływają na nasze działania, lecz my na Górnym Śląsku wiemy jedno: fenomenu godki śląskiej nie da się sprowadzić do skodyfikowanego systemu znaków graficznych czy fonemów. Jest to fascynujący świat, którego poznanie osiągalne jest przez zanurzenie się w nim. Między sylabami czy głoskami zawarte są zapachy, dźwięki, dwuznaczności, mrugnięcia okiem, wielka doza ironii i autoironii oraz coś, co na Wyspach Brytyjskich nazywane jest understatement, a w godce śląskiej jest wszechobecne i nie ma nazwy.
Moim zdaniem nie jest prawdą, iż oznacza to brak przebojowości Ślązaków – jak powszechnie się uważa – lecz coś precyzyjnie odwrotnego: dumę i radość ze zrozumienia tego świata, a książka Barbary Szmatloch jest tego dobitnym przykładem. Mam w dodatku nadzieję, że jest wyzwaniem i zachętą dla tych, którzy do tej pory uważali, że godki śląskiej nie da się poznać czy nauczyć. Terozki bydymy wszyjscy godać po ślonsku na cołki karpyntel!
Podtytuł: Lekcje śląskiego
ISBN: 9788326825224
Kod paskowy: 9788326825224
Autorzy: Szmatloch Barbara
Rok wydania: 2017
Kod wydawcy: 28793
ilość stron: 216
Oprawa: Kartonowa Foliowana
PKWiU: 58.11.1
Format: 17.0x22.5cm
Głębokość (mm): 14
Waga: 0.495
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Wihajster do godki. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.