"obfitość przystępnych antybiotyków i zmieniająca się wrażliwość drobnoustrojów powodują, iż podejmowanie trafnych decyzji terapeutycznych jest coraz bardziej niełatwe. Prezentowany podręcznik jest źródłem poręcznych informacji na temat doboru antybiotyków w lecznictwie ambulatoryjnym. Przedstawiając opcje terapeutyczne, Autorzy kierowali się przystępnością leku w polskim lecznictwie otwartym. Świadomie pominęli antybiotyki wykorzystywane w lecznictwie zamkniętym.
W pierwszej części książki zostały omówione antybiotyki używane w lecznictwie ambulatoryjnym i ich zróżnicowane działanie przeciwbakteryjne. Podzielono je na antybiotyki hamujące syntezę ściany komórkowej, biosyntezę białek i syntezę DNA.
Następnie przedstawiono zasady wykorzystywania antybiotyków, koncentrując się m.in. Na rodzajach antybiotykoterapii, profilaktycznym używaniu antybiotyków, drogach ich podania i realnych działaniach niepożądanych.
Kolejna część podręcznika mieści szczegółową charakterystykę głównych patogenów bakteryjnych Gram-dodatnich i Gram-ujemnych, z uwzględnieniem ich czynników zjadliwości, lekowrażliwości i lekooporności.
W ostatniej części omówiono powodowane poprzez te drobnoustroje choroby. Uwzględniono tu podział na zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych, układu moczowo-płciowego, przewodu pokarmowego, skóry i narządu wzroku.
Korzystanie z podręcznika usprawniają liczne tabele, wypunktowania, a także graficzne wyróżnienie najważniejszych danych."
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Chlabicz sławomir, łętowska iwona Antybiotyki w medycynie rodzinnej. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.