Nie jest to powtórzenie dwóch (identycznych) wydań poprzednich, ponieważ od czasu ich opublikowania (1981, 1983) ukazało się mnóstwo nowych pozycji, a w socjologii dokonały się zmiany, które w historii dyscypliny musiały zostać uwzględnione.
Także historia socjologii jako subdyscyplina poczyniła w tym czasie zauważalne postępy. Ogólny charakter i układ książki pozostają bez zmian, jednak tekst został przez autora opracowany na nowo (poprawki stylistyczne, cytaty uzgodnione z nowymi przekładami itp.), a w niektórych partiach (zwłaszcza dotyczących socjologii nowszej) uzupełniony (dodany rozdział 18 - Teorie cywilizacji oraz rozdział 22 - Współczesna myśl socjologiczna).
stanowczo została także poszerzona bibliografia znajdująca się na końcu książki. Pozycja dodatkowo Indeks osób oraz Indeks rzeczowy. Niniejsze wydanie Historii myśli socjologicznej nazwałem nowym, nie zaś trzecim, ponieważ dość bardzo różni się ono od pierwszego i drugiego wydania (...).Nie dlatego, iżby moje poglądy na socjologię uległy w tym czasie jakimś stanowczym zmianom.
Nie dlatego również, bym odkrył jakiś dużo udoskonalony sposób uporządkowania materiału. Plan całości pozostał taki sam i nie zmieniły się bardzo tezy tej książki. W pewnym sensie trzeba było jednak napisać ją na nowo, ponieważ w ciągu tych dwudziestu lub więcej lat to i owo przeczytałem i lepiej przemyślałem.
Ukazało sięsporo nowych opracowań i przekładów, a także, co może ważniejsze, pojawiły się świeże idee, które wymagały uwzględnienia. Uwzględnienia w podwójnym znaczeniu, trzeba je było bowiem opisać jako takie (...), a także zastanowić się choć trochę, co rzeczywiście ważnego wydarzyło się ostatnio w myśli socjologicznej i jak zmieniło się odczytywanie jej tradycji.
Poza tym książka miała pewne luki w rozdziałach wcześniejszych, wymagające niezbędnego wypełnienia.Zmiany ważniejsze polegały (...) na dopisaniu do książki dwóch szerokich rozdziałów (18 i 22), z których pierwszy nadrabia moje wcześniejsze zaniedbania, drugi zaś sygnalizuje o koncepcjach, które przed dwudziestu laty nie były jeszcze w pełni ukształtowane albo nie było jeszcze pewne, czy będą się naprawdę liczyły w socjologii.
Nie twierdzę, że w ten sposób nadrobiłem już wszystkie zaległości i w najnowszej myśli socjologicznej nie pominąłem niczego, co zasługuje na uwagę. (...)Wprowadzone do książki uzupełnienia nie sprowadzają się wprawdzie do owych dwóch całkowicie nowych rozdziałów.
To i owo dodałem także gdzie indziej. Czasem nie były to zapewne dodatki nad wyraz wyraźne (na przykład kilka stron o poglądach Montaigne'a w Rozdziale 2 i nieco pokaźniejszy fragment o nacjonalizmie w Rozdziale 4, niekiedy jednak wydawały mi się one nad wyrazjsze.
Za takie uważam na przykład: podrozdział o fenomenologii w Rozdziale 13, podrozdział o strukturalizmie w Rozdziale 17 czy także podrozdziały o Goffmanie i neofunkcjonalizmie w Rozdziale 21. Wypada także wspomnieć, że niektóre podrozdziały obecne w wydaniach wcześniejszych zostały dzisiaj nad wyraz gruntownie przerobione i są - mam nadzieję - lepsze (na przykład podrozdział na temat teorii krytycznej w Rozdziale 14).(...)Z punktu widzenia koncepcji całości nie są to zaiste zmiany znaczące, w szczegółach zmieniło się jednak dużo, jeśli nie niezwykle dużo.
W pewnym sensie książka została napisana na nowo, albowiem w jej obecnym wydaniu nie ma ani jednego zdania, nad którym ponownie bym się nie zastanowił. (z przedmowy autora)NAGRODYZa powyższe dzieło, stanowiące całościowy i oryginalny wykład dziejów pojmowania zjawisk życia społecznego 24 października 2003 roku autor otrzymał nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej tzw.
Polski Nobel w kategorii nauk humanistycznych i społecznych.5 listopada 2003 roku książka otrzymała Nagrodę Główną Fundacji Kultury przyznaną w Konkursie na najkorzystniejszą Książkę Akademicką Atena 2003. 8 października 2007 roku prof.
Jerzy Szacki otrzymał Nagrodę Polskiego Pen Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego, przyznawaną za "szeroko pojętą eseistykę". Jury, w skład którego wchodzi cały zarząd Polskiego Pen Clubu, wybrało laureata jednomyślnie.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Historia myśli socjologicznej. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.