Biografia jednego z największych polskich artystów. Twórca teatru Cricot2. Indywidualista i Europejczyk ponad podziałami. Nieustannie buntujacy sie przeciwko samemu sobie, niepokorny wizjoner, charyzmatyczny i wybitny malarz.
Tworca awangardy niesłychanie niesmiesznej, niepokojacej i bez sladu banalnosci. Podziwiany na swiecie Polak najmniej doceniany w rodzinnym kraju nad Wisła. Krzysztof Plesniarowicz siega do zrodeł konstrukcji wyobrazni Tadeusza Kantora: poczawszy od rodzinnej historii, poprzez edukacje w Tarnowie i Krakowie po miedzynarodowe, atrakcyjne sukcesy, o ktorych wciaz paradoksalnie najmniej wiemy w Polsce.
W znacznych fragmentach biograficznych autor szczegołowo opisuje relacje i srodowisko rodzinne artysty, wskazuje na znaczenie figur ojca i matki w zyciu przyszłego mistrza teatru i konstrukcji wyobrazni scenicznej.
Książka Plesniarowicza ukazuje rowniez bezustanne problemy logistyczne i finansowe teatru Kantora, srodowiskowe zgrzyty, niesnaski i nieporozumienia. Przełomowa historia potegi tworczej wyobrazni artysty oddziaływała nie tylko na publicznosc, ale takze aktorow i artystow zajmujacych sie innymi materiałami sztuki.
Kantor, kontrowersyjny ekscentryk, oskarzany o megalomanie, do konca pozostaje wierny swej wyobrazni i samowystarczalnosci jezyka. Sztuka nie była dla niego bowiem odbiciem rzeczywistosci, ale skrajnie jednostkowa, a jednoczesnie uniwersalna odpowiedzia na rzeczywistosc.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Kantor. nigdy tu już nie powrócę. darmowy odbiór w niemal 100 księgarniach. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.