Principia sa gruntownym podsumowaniem XVII-wiecznej wiedzy na temat podstawowych praw mechaniki, rozbudowanym nastepnie o wyniki wlasnych przemyslen, badan teoretycznych, eksperymentow i astronomicznych obserwacji Isaaca Newtona.
W jego czasach nie prowadzono jeszcze algebraicznych rachunkow w takiej formie, jakiej dzis powszechnie uzywamy - krolowaly metody geometryczne, polegajace na przekladaniu wartosci wielkosci fizycznych na dlugosci odcinkow i lukow, konstruowaniu z nich optymalnych figur geometrycznych, badaniu relacji zachodzacych miedzy elementami tych figur i budowaniu w ten sposob dowodow twierdzen.
Slady tego podejscia pozostaly do dzis w postaci graficznego obrazu wektora jako strzalki i szkolnej metody sumowania wektorow. Podobne do wspolczesnych rachunki algebraiczne znajdujemy u Newtona w formie zaczatkowej i w zapisie niekiedy niełatwym w odbiorze dla wspolczesnego czytelnika.Kolejne (trzy) oryginalne lacinskie wydania Principiow roznia sie miedzy soba - Newton stopniowo rozszerzal wyklad i zmienial niektore jego fragmenty.
Wydanie trzecie uznawane jest za jego "ostatnie slowo", i ten tekst (w angielskim tlumaczeniu Andrew Motte'a z roku 1729) stal sie podstawa polskiego przekladu autorstwa Slawomira Brzezowskiego.Sir Isaac Newton (1643 - 1727), angielski przyrodnik - fizyk, matematyk, astronom, filozof nauki.
Takze historyk, badacz Starego i Nowego Testamentu. Niewatpliwy geniusz (niektorzy sugeruja: autystyczny geniusz). O jego zainteresowaniach alchemia dzis wspominac nie wypada... Student, a od roku 1667 czlonek Trinity College Uniwersytetu w Cambridge.
Jeszcze podczas studiow, na przelomie lat 1665-66, przeczekujac na wsi epidemie dzumy szerzaca sie w Anglii, wymyslil rachunek rozniczkowy. Pierwsze wydanie jego "Principiow" ukazalo sie w roku 1687, drugie - w 1713, trzecie, i ostatnie autoryzowane poprzez Newtona - w 1726.
W 1696 roku objal funkcje Kuratora Mennicy Krolewskiej. W roku 1703 zostal prezesem Royal Society i zagranicznym czlonkiem Francuskiej Akademii Nauk. W roku 1705 otrzymal z rak krolowej tytul szlachecki.
Zmarl w Anglii, pochowany jest w Opactwie Westminsterskim.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Matematyczne zasady filozofii naturalnej. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.