11 wrzesnia w czasie popoludniowego samotnego lotu rozpoznawczego w rejon Deblina sierz. Pil. Leopold Flanek prawdopodobnie stoczyl walke z dwoma Messerschmittami Bf 109E z I./JG 76. Jeden z wrogich mysliwcow zostal uszkodzony i musial ladowal przymusowo na brzuchu kolo Bialobrzegow.Natomiast Antoni Markiewicz w raporcie do komisji plk.
Bajana tak opisal te walke:Dnia 9-9-1939 godz. 16.00 -17.30.Straty npla 1 Junkers Ju 86 uszkodzony. O godz. 16.00 startujemy kluczem (kpt. Wiorkiewicz, kpr. Pietrasiak i ja) na alarm z lotniska zapasowego Kraczewice kolo Krasnika.
Bedac na wysokosci okolo 1500 m, pomiedzy Zwoleniem a Pulawami, zobaczylem 1 Junkersa Ju 86 lecacego w kierunku na wschod. Junkers po zobaczeniu nas, poszedl pika do lotu koszacego i po pewnym czasie zakrecil w lewo o 180 stopni i znalazl sie dokladnie naprzeciw mnie, 20 m ponizej.
Zrobilem gwaltowny atak z gory w osi i oddalem do niego jedna dluga serie z odleglosci 30-40 m. Junkers po zakonczeniu zakretu wyszedl na kierunek poludniowy i, lecac nisko nad Wisla, byl ostrzeliwany przez kpt.
Wiorkiewicza. Poszedlem na prawa strone Junkersa, majac nadzieje, ze kiedys musi zakrecic na zachod, a lecac nad wyraz nisko, nie bylem przez niego widziany. W okolicy Annopola Ju 86 zakrecil w prawo na zachod, bedac z przodu, zaatakowalem go, oddajac dwie srednie serie z odleglosci 100-120 m.
Po ataku majac malo benzyny, zawrocilem na lotnisko, meldujac d-cy dyonu.Losy zaatakowanego poprzez klucz polskich mysliwcow Dorniera Do 17 ze Stab./KG 77 (lot od godz. 15.22 do 19.08) tak zostaly opisane w niemieckim dokumencie:7.09.39.
O godz. 15.22 wystartowal na lot rozpoznawczy Do 17 (Lt. Reutera). Zadanie nie moglo zostac przeprowadzone z powodu ostrzalu artylerii przeciwlotniczej oraz poscigu 4 mysliwcow. Dzieki manewrom w lewo i w prawo pil.
Uffz. Kellerowi udalo sie doprowadzic do zestrzelenia nieprzyjacielskiego mysliwca. Trzy pozostale mysliwce pomimo tego dalej scigaly maszyne i pozostawily ja po tym, jak skrecila na zachod.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Krakowski iii/2 dywizjon mysliwski. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.