Książka odkrywa zapomniane i nieznane karty zachodniopomorskiego sportu, który choć startując w warunkach powojennego chaosu i z pozycji oddalonej od centrum pokaźnych wydarzeń, lecz przy pełnym zaangażowaniu pasjonatów tej formy aktywności, mógł stać się u progu lat sześćdziesiątych XX w.
równorzędnym konkurentem dla centralnych ośrodków w kraju. Szczecińskie kolarstwo zostało zaprezentowane na tle otaczającej społecznej i politycznej rzeczywistości, w której partyjny dogmat, warunkujący dystrybucję dóbr (m.
in. Sprzętu), szkolenie kadr i rozwój sportowej emulacji, spotykał się ze zrozumieniem społeczeństwa, a także wychodził naprzeciw interesom młodzieży, spragnionej sportowej rywalizacji.Pionierzy Pomorza Zachodniego, wywodzący się z najróżniejszych przedwojennych regionów, środowisk o zróżnicowanej strukturze społecznej, zostali poddani trudnemu testowi asymilacji, wzajemnej integracji i próbie wytworzenia własnej lokalnej tożsamości.
I tak kolarska aktywność, obok zapotrzebowania zapewnienia rozrywki, zapomnienia o okropieństwach okupacji, stawała się manifestacją polskiego patriotyzmu, namiastką wolności, wbrew wprowadzanemu stopniowo komunistycznemu reżimowi.Praca demonstruje, z jednej strony, kolarskie środowiska posłusznie realizujące cele i wymagania władzy, która wykorzystywała sport i spore imprezy masowe do indoktrynacji i „budowy” społeczeństwa socjalistycznego, a z drugiej – entuzjazm szerokich rzesz, nie tylko młodzieży, które w życiu sportowym szukały niedostępnych nigdzie indziej wrażeń oraz spełnienia zbiorowych potrzeb i osobistych pasji.
Jednym z celów było przedstawienie kolejnych etapów rozwoju szczecińskiego kolarstwa w czasach, w których równocześnie znaczna – międzynarodowa, jak i wewnętrzna polityka decydowała o biegu zwykłych spraw. Książka pokazuje i klasyfikuje sportowe osiągnięcia oraz technologiczne uwarunkowania regionalnego kolarstwa.
Intencją autora było ukazanie nie tylko działaczy i głównych bohaterów, dominujących na torach i szosach, lecz także tych pozostających w cieniu kolarskich mistrzów.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Między sportową pasją a?obywatelskim? obowiązkiem.. szczecińskie kolarstwo w latach 1945?1960 - stefanik ryszard - książka. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.