Poprawna teologia i ugruntowana na jej fundamencie apologia nie istnieją bez rozpoznania i zaakceptowania jako rzeczywistości zastanego kontekstu, a w konsekwencji dopasowania doń formy przekazu orędzia Ewangelii.
Omówione w niniejszej pracy macierzyńskie metafory – obecne w chrystologii już od samych początków Kościoła, ożywiane współcześnie w propozycjach wysuwanych w teologiach feministycznych – dowodzą niezniszczalności tych metafor i świadczą o wysokiej wadze języka teologicznego opartego na bezpośrednich, bliskich relacjach międzyludzkich osadzonych za każdym razem w szerszej strukturze społeczeństwa i panującej w nim kultury.
Adrienne Rich, wpływowa amerykańska poetka i pisarka feministyczna, porównała działalność feministyczną do pracy wydobywczej, która zapomniane tradycje kulturowe wydobywa na światło dzienne jak skarby ukryte głęboko w ziemi.
Niniejsze opracowanie dowodzi, że to porównanie można odnieść także do teologii feministycznej. Świeże wyzwania stanowią więc impuls do zbadania tego, co leży u źródeł naszej tożsamości, i postepowania niczym ojciec z przypowieści, który wybiera ze skarbca swojej rodziny rzeczy świeże i stare.
Angelika Maria niepokaźnek (ur. 1990) – doktor nauk teologicznych (teologia fundamentalna). Swoje zainteresowania badawcze skupia na funkcji i znaczeniu języka religijnego, teologii kultury, teologii wyzwolenia, a także na dialogu ekumenicznym i międzyreligijnym.
Autorka monografii Chrysto-logia kultury współczesnej w oparciu o wybrane przedstawienia ukrzyżowania. Tytuł Jak ptak swoje pisklęta Autor Angelika Maria małek Wydawnictwo WAM EAN 9788327730145 ISBN 9788327730145 Kategoria Religia\Religia chrześcijańska seria Myśl Teologiczna liczba stron 160 Rok wydania 2022 Oprawa Miękka Wydanie 1 Waga 0.25 kg
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Jak ptak swoje pisklęta. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.