krótkie objaśnienie obrzędów Sakramentu Ostatniego Namaszczenia w starszej formie rytu rzymskiego
Zgodnie z zarządzeniem papieskim wyrażonym w motu proprio Benedykta XVI Summorum Pontificum z 7 lipca 2007 i związaną z nim instrukcją wykonawczą Universae Ecclesiae Kościół obrządku rzymskiego sprawuje aktualnie swe sakramenty w dwóch formach: zwyczajnej i wyśmienitej. Ta druga nazywana także formą starszą, a potocznie liturgią trydencką to postać klasycznej liturgii rzymskiej skodyfikowana w księgach liturgicznych obowiązujących w roku 1962, czyli przed reformami przeprowadzonymi po Soborze Watykańskim II. Księgi te i określone w nich obrzędy znajdują się obecnie w użyciu obok obrzędów w formie zwyczajnej, czyli powstałych w wyniku reform posoborowych.
W atrakcyjnym nas tutaj przypadku sakramentu Ostatniego Namaszczenia obrzędy właściwe formie starszej znajdują się w Rituale Romanum zatwierdzonym w roku 1952 poprzez Papieża Piusa XII praktycznie identyczne z obrzędami przekazanymi już w Rituale Romanum Pawła V z 1614, czyli w pierwszym Rytuale Rzymskim mającym zatwierdzenie papieskie.
Tytuł De Sacramento extremae unctionis. Niedługie... Autor Paweł Milcarek Wydawnictwo Dębogóra EAN 9788364964060 ISBN 9788364964060 Kategoria Literatura, Religia liczba stron 63 Format 195x115x3 mm Rok wydania 2017 Oprawa broszurowa
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla De sacramento extremae unctionis. krótkie. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.