Dzieła Gershoma Scholema (1897-1982) należą dziś do najwybitniejszych osiągnięć historii judaizmu zwłaszcza w dziedzinie kabały i mistyki. Starczy wspomnieć `Mistycyzm żydowski` (wyd. Pol. 2007).
W `O mistycznej postaci` (1962) Scholem opisuje fascynujący moment w dziejach judaizmu, gdy mityczne obrazy przechodzą w mistyczną symbolikę. Na podstawowe pytanie, czy Bóg ma jakąś postać, czy także raczej jest bezpostaciowy, usiłowano najpierw odpowiedzieć w sferze egzoterycznej za pomocą naiwnych antropomorfizmów.
Wraz z nadejściem kabały w epoce przeciętniewiecza jej ezoteryka skorzystała z tych wizji, adaptując je w charakterze mistycznych symboli. Bóg zajął nowe miejsce w świecie, inne niżeli odległy starotestamentowy Jahwe, lecz też odmienne od miejsca abstrakcyjnego Boga filozofów.
Stawał się żywym bóstwem ściśle związanym z własnym dziełem stworzenia. Scholem analizuje zwykle okres rozwoju kabały, ale poświęcamnóstwo miejsca chasydyzmowi na ziemiach polskich i mistycznemu sensowi określeń `cadyk` i `chasyd`.
Książka jest zarazem przewodnikiem po głównych pojęciach mistyki żydowskiej, takich jak ciało astralne, wędrówka dusz czy imiona Boga. Tytuł O mistycznej postaci bóstwa Autor Gershom Scholem Wydawnictwo Aletheia EAN 9788362858156 ISBN 9788362858156 Kategoria Literatura, Religioznawstwo liczba stron 332 Format 12x19,5 cm Rok wydania 2013 Oprawa broszurowa
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla O mistycznej postaci bóstwa. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.