Książka ta demonstruje historię nadziei, jakie żywił, starań, jakie podejmował i porażki, jaką ostatecznie poniósł Joseph de Maistre. Historia związków pomiędzy zachodnimi intelektualistami a rosyjskim państwem sięga istotnie dalej niż połowy XX wieku, gdy Józef Stalin jawił się pokaźnej części europejskich elit legendarnym pogromcą faszyzmu i nadzieją na wybawienie od opresji amerykańskiego kapitału.
Badacze tego okresu chętnie przywołują analogię z XVIII wiekiem, kiedy to najwybitniejsze pióra francuskiego Oświecenia za carskie pieniądze sławiły samodzierżawie jako siłę zdolną zwrócić dziką Rosję ku Europie.
Z kolei gdy sabaudzki kontrrewolucjonista Joseph de Maistre przyjeżdżał do Petersburga w 1803 roku, również żył w świecie swoich wyobrażeń, które przez czternaście lat jego pobytu w tym mieście ewoluowały i doprowadziły do ostatecznego rozczarowania.
Rosja nie okazała się wcale krajem wolnym od,,awarii" rewolucji i wolnomyślicielstwa ani czekającym na przyjęcie katolickiej wiary, żeby następnie przywrócić ją Europie. Książka ta prezentuje historię nadziei, jakie żywił, starań, jakie podejmował i porażki, jaką ostatecznie poniósł ten wybitny myśliciel.
Łukasz Maślanka (1986) - romanista, prawnik. W latach 2011-2019 wykładał język i literaturę francuską na KUL. Tam - pod kierunkiem prof. Pawła Matyaszewskiego - napisał i obronił swój doktorat, na podstawie którego powstała ta książka.
Był stypendystą NCN (2013-2016). Zajmował się też publicystyką, m.in. W,,Teologii Politycznej",,,Nowym Obywatelu" i,,Tygodniku Powszechnym".
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Ideowy obraz Rosji w pismach Josepha de Maistre`a. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.