Zawarte w publikacji artykuły ukazują zmiany, jakie zachodziły w społeczeństwach zróżnicowanych krajów afrykańskich pod wpływem kolonizacji, która wprowadzała obce im idee i wartości. Zagadnienia kolonizacji i jej postrzegania poprzez ludność autochtoniczną przeróżnych rejonów Afryki, odzwierciedlone we współczesnej literaturze postkolonialnej, pozwalają lepiej zrozumieć to, co obecnie dzieje się na tym kontynencie (np. Podłoże i charakter konfliktów pomiędzy chrześcijanami i muzułmanami). W książce pada niemało interesujących tez nakreślających ten ważny nie tylko w Afryce problem.
"Książka adresowana jest do szerokiego grona czytelników i z całą pewnością zainteresuje nie tylko literaturoznawców, ale także antropologów i historyków, zwłaszcza zaś stanowić będzie niezbędną lekturę (i podręcznik akademicki) dla badaczy zajmujących się współczesnymi literaturami afrykańskimi wytworzonymi w językach obcych: francuskim, angielskim, portugalskim i w języku hausa i afrikaans."
prof. Dr hab. Ewa Domańska
"Zamierzeniem Redakcji tego tomu było uchwycenie - poprzez teksty literackie wybitnych pisarzy, a także inne współczesne afrykańskiej, zmiany sytuacji kulturowej z szerokim wykorzystaniem nowych podejść badawczych. Zamierzeniem było także ujawnienie stanu samowiedzy i krytycznej refleksji nad światem mieszkańców krajów Afryki i tych, żyjących w diasporach. Uważam, że Redakcji i pozostałym Autorom udało się osiągnąć ten cel w zaskakująco wysokim stopniu."
prof. Dr hab. Elżbieta Rekłajtis
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Współczesne literatury afrykańskie i inne teksty kultury. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.