Wszystkie armie na świecie tworzą przeróżne typy wojsk. Są wśród nich jednostki wojsk lądowych, powietrznych i morskich. W skład poszczególnych rodzajów wojsk wchodzą oddziały, które są asygnowane do wykonywania przeróżnych, ale tylko dla nich charakterystycznych zadań i obronnych, i zaczepnych.
Oddziały te, aby mogły wykonywać stawiane im zadania, przechodzą właściwe dla nich szkolenie, mają także trafne uzbrojenie, wyposażenie i umundurowanie. W wojskach lądowych większości państw, które na swym terytorium posiadają góry, utworzone zostały wojska asygnowane do wykonywania specjalistycznych, trudnych zadań w terenie górskim.
We wszystkich armiach jednostki te wyróżniają się standardowym dla nich wyszkoleniem, wyposażoniem, umundurowaniem i symboliką. Formacje górskie szczycą się własnymi, odrębnymi tradycjami, których genezy należy szukać równocześnie w ich historii, jak i w teraźniejszości, na które składają się: udział w licznych kampaniach wojennych oraz dawna i współczesna, twarda i nieraz niebezpieczna służba w czasie pokoju.
Formacje górskie, ich mundur i symbolika cieszyły się wielkim zainteresowaniem społeczeństw w krajach, w których istniały. W najróżniejszego rodzaju literaturze fachowej i lubianej, a także przez emisję druków ulotnych, pocztówek i znaczków pocztowych oraz organizację zróżnicowanych imprez z ich udziałem propagowano nie tylko istnienie jednostek górskich i historię poszczególnych oddziałów, ale sławiono ludzi w nich służących, a także agitowano ochotników.
Historia polskich wojsk górskich okresu 1918-1939 to pasjonujący rozdział w dziejach Wojska Polskiego i ładna karta tradycji narodowego oręża. Publikację ilustruje ponad 900 fotografii! Książka Wojciecha Mosia, Wojska górskie II Rzeczypospolitej 1918-1939 jest pierwszą całkowitą monografią formacji podhalańskich.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Wojska górskie ii rp 1918-1939. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.