Nowa powieść uwielbianej przez czytelników, krytyków i branżę autorki kryminałów i archeolożki. Simona Brenner, znana czytelnikom z Chciwości, jest archeolożką i złodziejką. W dzień bada starożytną biżuterię, a nocą ją kradnie.
W obu tych dziedzinach jest bezkonkurencyjna. Jest także niecierpliwa, ma ostry język i brak jej szczęścia do mężczyzn. Tym razem ktoś wciągnął Simonę w makabryczną grę. Kazał jej znajdzieć i ukraść złote runo, najcenniejszą na świecie złotą sztabę, która… nie istnieje.
Kiedy dookoła niej giną ludzie, Simona rozpoczyna podejrzewać, że mit o złotym runie jest prawdą. W tej sytuacji najgorsze, co może się wydarzyć, to godny przeciwnik, pozbawiony skrupułów, wyrachowany, piekielnie inteligentny i perfekcyjnie ukryty.
Ktoś, w kim obsesja zamienia się w żądzę krwi. Simona daje się wplątać w ten nieprzystępny i nierówny pojedynek, w którym liczy się nie tylko refleks złodzieja, ale i konkretne nerwy, a do celu można dotrzeć tylko po krwawych śladach.
W poszukiwaniu skarbu jedzie na kazachskie stepy, do centralnej Anatolii i do Aten. Musi stawić czoło demonom przeszłości i cały czas oglądać się za siebie. Walcząc ze śmiertelnie niebezpiecznym cieniem, musi też zaryzykować i komuś zaufać.
Problem w tym, iż najważniejsza spomiędzy reguł dobrej złodziejki mówi wyraźnie: nie ufaj nikomu… Marta Guzowska (ur. 1967) - od ponad dwudziestu lat jest archeologiem. Pracowała w Troi, w najbardziej prestiżowych wykopaliskach świata.
Autostopem zjeździła całą Turcję, wyspy greckie i pół basenu Morza Śródziemnego. Mieszkała w wielu miejscach na świecie, nie zawsze bezpiecznych. W Turcji przeżyła trzęsienie ziemi, w Izraelu drugą intifadę.
Ponad rok spędziła w Atenach, mieszkała również w Heidelbergu, Tybindze, Freibergu, Kopenhadze, Tel Awiwie, Budapeszcie i na Krecie. Od dziewięciu lat żyje z rodziną w Wiedniu i tam pisze swoje książki. Współprowadzi portal „Zbrodnicze siostrzyczki i wraz ze współautorkami napisała książkę Mordercze miasta.
Laureatka Nagrody obfitego Kalibru w 2013 za debiut literacki - Ofiarę Polikseny, wskazana też nominacją do tej nagrody za Głowę Niobe i Chciwość. Jej kolejne książki spotkały się z niezwykle korzystnym przyjęciem: Głowa Niobe (2013), Wszyscy ludzie przez cały czas (2015), Czarne światło (2016) i Chciwość (2016).
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Reguła nr 1 - marta guzowska. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.