Grzegorz W. Kołodko, intelektualista i polityk, teoretyk i praktyk, akademicki wykładowca i popularyzator wiedzy, ekspert międzynarodowych organizacji. Jeden z głównych architektów polskich reform gospodarczych, wicepremier i minister finansów w latach 1994-1997 i 2002-2003.
Autor interdyscyplinarnych prac opublikowanych w 26 językach, na ogół cytowany na świecie polski ekonomista, członek Europejskiej Akademii Nauki, Sztuki i Literatury, doktor honoris causa i honorowy profesor dziewięciu zagranicznych uniwersytetów.
Dyrektor Centrum Badawczego Transformacji, Integracji i Globalizacji TIGER w Akademii Leona Koźmińskiego (www.tiger.edu.pl). Promotor kultury, maratończyk, podróżnik, który zwiedził ponad 160 krajów. *** Książka zbiera imponujący dorobek Grzegorza W.
Kołodki poświęcony dwudziestu pięciu latom transformacji. Tom otwiera długa rozmowa o polskich przemianach, jaką z G.W. Kołodką przeprowadził Paweł Kozłowski. W drugiej części znajdziemy teksty G.W. Kołodki opublikowane w latach 1989-2014, artykuły i rozdziały książek.
W części trzeciej zamieszczone zostały opracowane przez niego programy reform systemowych i rozwoju gospodarczego. Wreszcie w części czwartej odnajdziemy eseje i felietony jego autorstwa. Książkę zamyka trzynaście wywiadów przeprowadzonych poprzez Marcina Wojtysiaka-Kotlarskiego.
Rozmówcami byli: Marek Belka, László Csaba, Saul Estrin, Maria Jarosz, Andrzej K. Koźmiński, Ewa Łętowska, Elżbieta Mączyńska, D. Mario Nuti, Cezary Stypułkowski, Władysław Szymański, Vito Tanzi, Michał G.
Woźniak i Jacek Żakowski. Tematem wywiadów jest ćwierćwiecze transformacji i rola, jaką odegrał w tym procesie Grzegorz W. Kołodko. Wyjątkowo znaczne indeksy osób i rzeczowy pomagają Czytelnikowi poruszać się w książce i wyszukiwać potrzebne dane....nie tylko ekonomista,jeszcze nadzwyczajny socjolog i politolog.
Jednym słowem, intelektualista i erudyta dysponujący wszechstronną wiedzą o gospodarce i społeczeństwie. I wizją udoskonalonego świata. Wszystko to poświadcza, iż profesor Grzegorz W. Kołodko jest autentycznym człowiekiem renesansu.
prof. Maria Jarosz, socjolog, Polska Akademia Nauk Kołodko ustanowił wiarygodność polityki socjalno-demokratycznej w procesie transformacji (...). Ciągle podróżuje, jego wielką zaletą jest znajomość globalnej gospodarki (...).
Gdybym miał wybrać jedno najważniejsze osiągnięcie, to byłoby nim wydobycie Polski z izolacji gospodarczej. Prof. Saul Estrin, London School of Economics Grzegorz Kołodko wydaje mi się przypadkiem szczególnym.
Chyba się w żadnym stadzie nie zawiera i do żadnego stada nie pasuje. To jest osobny człowiek. Myślę, że może raczej być punktem orientacyjnym aniżeli jakimś zwornikiem. Koledzy ekonomiści patrzą na niego i pewnie sobie myślą: skoro się okazuje, iż tyle razy to Kołodko miał rację, a nie Balcerowicz i jego drużyna, to może warto także słuchać, co dziś Kołodko mówi.
Bo pewnie znów ma rację. Tak powstaje ta nowa chmura w polskiej ekonomii i debacie ekonomicznej. Red. Jacek Żakowski, Polityka Jest to człowiek, który ma jeden spory dar. Ma holistyczne spojrzenie na dużo spraw ze zdolnością przenoszenia tego do tekstów swoich książek.
To nie jest częsty przypadek. Z tego punktu widzenia jest progresywnym ekonomistą w Polsce, człowiekiem, który myśli, potrafi syntetyzować, nałożyć na to obszerniejszą perspektywę, światową. To jest coś, co go na pewno odróżnia od wielu ludzi w Polsce, którzy i doświadczenie, i refleksję budują wokół,,tu i teraz".
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Grzegorz W. Kołodko i ćwierćwiecze transformacji,(2706797). Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.