Czy określenie współczesnego świata zachodniego mianem świeckiego jest zasadne$108 Biorąc pod uwagę upadek,,tezy sekularyzacyjnej", zakładającej ścisły związek pomiędzy powstaniem innowacyjności a atrofią wiary, a także obserwowane w wielu społeczeństwach zachodnich zjawisko,,deprywatyzacji" religii, taka diagnoza współczesności musi wydać się co najmniej wątpliwa.
Dlaczego zatem Charles Taylor, uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych filozofów, w taki właśnie sposób określa czasy, w których żyjemy$109 Czy bliższy prawdy nie jest - głoszony poprzez przedstawicieli nauk humanistycznych i społecznych - pogląd o nastaniu porządku postświeckiego$110 Prezentowana książka omawia podstawowe atrybuty współczesnej kultury, które, w przekonaniu kanadyjskiego myśliciela, świadczą o jej świeckim charakterze.
Zwraca się tu szczególną uwagę na wyartykułowany poprzez Taylora filozoficzny rozmiar świeckości, który dotyczy nie tyle naszych przekonań, ile warunkującego je i tym samym bardziej od nich podstawowego,,kontekstu rozumienia".
Autor prezentuje, że takie ujęcie problemu pozwala Taylorowi wyjść poza negatywne rozumienie świeckości, postrzegające ją jako residuum powstałe wskutek upadku religii, i nie tylko wyznaczyć na wzajemne zapośredniczenie tych kategorii, ale także odsłonić historyczny, moralny i społeczny rozmiar tego, co świeckie.
Uchwycenie historycznego oraz strukturalnego powiązania świeckości z religią umożliwia także dokonanie krytyki niektórych wersji postsekularyzmu. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Między wiarą a niewiarą. charles taylor o kulturze świeckiej świata zachodniego. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.