Autoanaliza ukazuje, jak w sposób konstruktywny można i należy przyglądać się swojemu wnętrzu,dostrzec niezauważane nieraz motywy własnych działań, ukryte lęki, sprzeczne pragnienia. Zachowując szacunek dla naszych słabości i potknięć, a równocześnie stawiając kryteria, autorka ukazuje, jak wyruszyć w drogę samopoznania, będąc dla siebie samego /dla siebie samej przewodnikiem, jak w sposób ergonomiczny zadbać o systematyczność i jakość autoanalizy, jak radzić sobie z wewnętrznymi oporami.
praktyczne wskazówki przedstawione w książce w połączeniu z głębokim zrozumieniem problemów i wyzwań cywilizacyjnych z którymi musimy codziennie się zmierzyć powodują, iż Autoanaliza może pomóc każdemu w wewnętrznej pracy nad sobą, umożliwiając równocześnie poznanie myśli Karen Horney i propagowanej przez nią wizji w pełni zintegrowanej osoby.
Karen Horney (1885-1952) była jednym z najważniejszych przedstawicieli dwudziestowiecznej psychoanalizy, proponując w takich książkach jak Neurotyczna osobowość naszych czasów i Nasze wewnętrzne konflikty odmienne od freudowskiego rozumienie nerwicy jako rezultatu nierozwiązanych konfliktów wewnętrznych jednostki będących wynikiem współczesnej presji cywilizacyjnej.
Karen Horney podkreśla jednak, iż psychoanaliza może być nam {pomocn|przydatn)a nie tylko w leczeniu nerwic. Introspekcja, gruntowny wgląd w siebie, są potrzebne każdemu, kto chce się rozwijać, dojrzewać wewnętrznie i tworzyć zdrowe relacje z innymi.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Autoanaliza. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.