w trakcie II wojny światowej wielu naszych rodaków trafiło do Jugosławii i tam toczyło walkę o wolną Polskę. To fakt, który wciąż pozostaje niewiele znany. Tym bardziej unikatową wartość mają wspomnienia królewskiego czetnika, Mariana Błażejczyka.
Stanowią one niezwykle atrakcyjny dokument swych czasów. Tym cenniejszy, że zostały spisane poprzez człowieka mającego jakże inne, pogłębione spojrzenie na wydarzenia rozgrywające się wówczas na Bałkanach.
W szeregach Jugosłowiańskich Wojsk w Ojczyźnie walczyła duża grupa Polaków. Ze wspomnień prof. Błażejczyka jasno wynika, jak mocno pozostawał związany z ruchem czetników. Mówi o tym z dumą, broniąc ich honoru i dowodzącego nimi generała Dražy Mihailovicia.
jednocześnie nie przeszkodziło mu to zakończyć własny szlak bojowy wiodący do Berlina w szeregach komunistycznego Wojska Polskiego… Życiorys Błażejczyka to kolejny zdumiewający epizod powikłanych polskich losów, które zawiodły naszych rodaków na wszystkie fronty II wojny światowej.
Tym samym jego książka stanowi kolejny „brakujący element" w epopei polskiego żołnierza. Niniejsze opracowanie zostało zweryfikowane pod kątem nazewnictwa, a także uzupełnione o przypisy posiadające ułatwić czytelnikowi poruszanie w się w przytaczanej materii.
Historia „bałkańskiego kotła" nie jest bowiem łatwa i przejrzysta dla obserwatora z zewnątrz. Przeciwnie, jest złożona, niejednokrotnie obciążona wieloma zadawnionymi konfliktami, o czym co pewien czas przypomina w sposób brutalny i krwawy.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Polski czetnik. krwawa bałkańska droga. 1943-1945. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.