Zbiorowy portret Polaka komunisty – odpowiedź na jedno z najtrudniejszych i najistotniej niewygodnych pytań w polskiej historii.
Tysiące Polaków z niezwykłym fanatyzmem wzięło udział w rewolucji bolszewickiej, umacniało z uporem władzę imperium Stalina w Związku Sowieckim i władzę ludową w Polsce. Kim byli ci szeregowi komuniści i ich przywódcy? Co wciągnęło ich w wir budowy tej nowej formy totalitaryzmu? Czym różnili się od bolszewików sowieckich? Czy mieli swoje dylematy? I czy wszyscy słusznie zasłużyli na miano zdrajców i lokajów Moskwy?
Profesor Nikołaj Iwanow – wybitny znawca problematyki, odkrywca nieznanego w Polsce ludobójstwa Polaków w ZSRS, tak zwanej operacji polskiej przeprowadzonej poprzez NKWD w latach 1937–1938; w latach 1981–1989 jedyny obywatel sowiecki aktywnie działający w podziemnej Solidarności; były pracownik Radia Wolna Europa – zestawia ze sobą życiorysy, wybory i dramaty polskich komunistów. Pisze pomiędzy innymi o takich postaciach jak: Feliks Dzierżyński –– ojciec czerwonego terroru, Julian Marchlewski –– symbol polskiej autonomii komunistycznej, Józef Unszlicht – bolszewicki bohater rosyjskiej wojny domowej, Stanisław Kosior –– kat Ukrainy, Konstanty Rokossowski –– pierwszy Polak Stalina. Nie pomija także skromnego dyktatora Bieruta i Władysława Gomułki.
Autor ukazuje przeróżne koleje życia i charaktery Polaków komunistów, czyny budzące u wielu dziś nienawiść (swojego czasu uwielbienie), dokonane albo popełnione pod czerwoną gwiazdą. Co ich łączyło? Co przyciągnęło do komunistycznej ideologii? Jaką rolę spełnili Polacy w trakcie Rewolucji Październikowej i jak to możliwe, iż wspólnie z Łotyszami byli i nadal są uznawani poprzez historyków za swoistą gwardię Lenina w pierwszych latach porewolucyjnych? Jaki utrwalił się obraz Polaka i polskości równocześnie w oczach komunisty sowieckiego, jak i zwykłych Rosjan? Czy PRL naprawdę był najweselszym barakiem w obozie socjalistycznym?
przeważnie jednak książka jest próbą odpowiedzi na stanowcze pytanie: dlaczego reprezentanci narodu –– którego nigdy nie udało się sowietyzować i ewidentnie odrzucał komunizm –– odegrali tak zasadniczą rolę w stworzeniu i umocnieniu sowieckiego systemu totalitarnego?
Tytuł Ludzie Kremla nad Wisłą. Ideowcy czy zdrajcy? Autor Nikołaj Iwanow Wydawnictwo Wydawnictwo Literackie EAN 9788308080733 ISBN 9788308080733 Kategoria Historia\Historia Powszechna ilość stron 448 Rok wydania 2023 Oprawa Twarda Wydanie 1
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Ludzie kremla nad wisłą. ideowcy czy zdrajcy?. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.