Reprint z 1964 r. Nie godzili się na sowiecki porządek w powojennej Polsce. To dlatego nie złożyli broni. Chcieli bić się do końca. Komunistyczna propaganda poprzez lata nazywała ich bandytami, a wytworzone przez nich oddziały bandami.
Ten sączony jad wlał się w polski krwiobieg i go zatruł. Zwycięscy utrwalacze władzy,,ludowej", zrzeszeni z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, postanowili uwiecznić swoje dzieło - krwawą rozprawę z powojennym podziemiem niepodległościowym.
Opublikowanie Informatora w 1964 roku nie było przypadkowe; trwała właśnie obchodzona z wielką pompą rocznica 20-lecia powstania MO i SB, a akademiom,,ku czci", odsłanianym pomnikom,,upamiętniającym" towarzyszyła ostra walka o władzę w aparacie bezpieczeństwa i partii.
śladowe propagandowe znaczenie publikacji rekompensowała jej waga w sporach we wnętrzupartyjnych; szczegółowość pracy sugerować mogła ogromne możliwości resortu i jego zasługi w walce o utrwalanie władzy,,ludowej".
Naturalnym sukcesorem, utrwalonej w walce z podziemiem, władzy,,ludowej" postrzegany był, mianowany w grudniu 1964 roku Ministrem Spraw Wewnętrznych, Mieczysław Moczar. W przedsięwzięciu na dużą skalę trwającym kilka lat (1961-1964) uczestniczyły wydziały,,C" KW MO, które w oparciu o swoje materiały sporządziły wykaz tychże organizacji.
Następnie zespół Biura,,C" MSW w składzie: J. Marzec, R.F. Szczepański i T. Kuligowski dokonał konfrontacji wykazów wojewódzkich z materiałami posiadanymi poprzez biuro. Przepracowany gruntownie poprzez W.
Króla maszynopis, w nowej poprawionej wersji został wydany drukiem z okazji 20-lecia PRL/ UB-SB w nakładzie 720 egzemplarzy. Zawierał on podstawowe wiadomości o antykomunistycznym podziemiu niepodległościowym.
Bazę źródłową do opracowania stanowiły na ogół materiały archiwalne organów SB, WP i sądownictwa. Były to meldunki z obław i pacyfikacji, okresowe sprawozdania z walk z podziemiem, wyciągi z akt procesowych dziesiątków tysięcy skazanych na śmierć albo więzienie, przechwycone archiwa organizacji i oddziałów zbrojnych oraz tzw.
teczki operacyjne. Co kierowało inspiratorami Informatora, tak mówią o tym w swoim Wstępie:,,Uważamy, iż niniejszy Informator będzie pomocny w pracy zawodowej, w szkoleniu młodej kadry pracowników Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej i dla historyków zajmujących się okresem walk o utrwalanie władzy ludowej w Polsce." Tak oto powstała znaczna nekropolia polskiego zrywu wolnościowego z lat 1944-1950, gigantyczne vademecum, przewodnik po prawie wszelkich organizacjach podziemnych i oddziałach zbrojnych, jakie stanęły do walki z sowiecką okupacją.
Informator miał być swoistym donosem i podręcznikiem operacyjnym. Miał powiadamiać funkcjonariuszy SB, kto kim był po wojnie, kto podnosił rękę na władzę ludową, miał uczyć metod walki z obecną i przyszłą opozycją, a także służyć pomocą historykom w tworzeniu nowych pomników chwały dla utrwalaczy władzy,,ludowej".
Każdy egzemplarz posiadał odciśnięte na nieelastycznej okładce ostrzeżenie-instrukcję:,,Tajne!" Na każdym widniał jego numer porządkowy! A więc pełna kontrola nad każdym egzemplarzem, do użytku dla wybranych.
Informator rejestruje setki organizacji konspiracyjnych i oddziałów zbrojnych, ich strukturę organizacyjną i terytorialną, obsady personalne, dokumentuje, jak w tej walce i oporze następowała podmiana pokoleń: w łatach 1945-1956 zawiązało się około 300 tajnych organizacji młodzieżowych, w większości młodzieży szkól średnich.
Wszystkie zostały rozbite, ich przywódcy i członkowie lądowali w więzieniach. Informator także obejmuje podziemie ukraińskie: Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińską Powstańczą Armię (UPA).
W rozdziale Pohitlerowskie podziemie dywersyjno-terrorystyczne i organizacje rewizjonistyczne umieszczone zostały dane dotyczące ok. 30 różnej wielkości grup i band z zasady ze Śląska i Prus Wschodnich, w tym mnóstwo nie mających nazw.
Rozdział następny gromadzi dane dotyczące kilkudziesięciu,,organizacji klerykalnych". Jako kryterium przyjęto powiązania członków tych organizacji z działalnością stowarzyszeń katolickich. Rozdział siódmy omawia organizacje i bandy bez ustalonego zabarwienia politycznego i powiązań organizacyjnych.
Zawarto w nim dane dotyczące kilkuset organizacji o niewielkim regionalnym zasięgu działania liczących z zasady od kilku do kilkunastu członków, jako samodzielną część wyrózniono bandy rabunkowe, których naturalnie musiało być sporo, lecz bez wyraźnego określenia kryteriów kwalifikacji.
Informator nie wymienia wszelkich organizacji i oddziałów, np. Organizacji z Hrubieszowa pod nazwą,,Polska Młodzież Walcząca", dowodzonej przez Jerzego Wachowskiego,,Jurka" (skazany na 8 lat więzienia) lub organizacji młodzieżowej,,Młoda Gwardia" kierowanej poprzez Pomiana Jastrzębskiego,,Tygrysa", zlikwidowanej poprzez funkcjonariuszy WUSB w Olsztynie 6 maja 1950 r.
W Informatorze gęsto jest od NN (skrót od łac. Non notus; o nieustalonej tożsamości) - dużo z tych NN są dziś rozpoznane, z uwagi, że jest to reprint, nie ingerujemy w jego treść. Sporządzenie indeksów sprawiło autorom Informatora szerokie trudności - do połowy indeksu są w miarę skrupulatni, im dalej następuje narastająco coraz więcej pominięć pseudonimów, nazwisk i miejscowości.
Te luki tylko w niewielkim stopniu pomniejszają wartość dokumentalną Informatora. Jeszcze poprzez dużo lat pozostanie on niezastąpioną panoramą polskiego,,krajobrazu po bitwie". To czego w Informatorzebrak, to danych o stratach oddziałów podziemnych w ludziach i uzbrojeniu, o losach uwięzionych, torturowanych i skazanych na śmierć przywódców i zwykłych żołnierzy.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Informator o nielegalnych antypaństwowych organizacjach i bandach zbrojnych działających w polsce ludowej w latach 1944-1956 żołnierze wyklęci i podziemie niepodległościowe w latach 1944-1956 w tajnym informatorze ubeckim. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.