"Książka jest spojrzeniem na dzieje polityczne i militarne Księstwa Warszawskiego, dokonujące się w nim procesy gospodarcze i społeczne, a także przemiany mentalności. Autor stara się odpowiedzieć na pytanie, czy państwo to było czymś więcej niżeli dramatycznym i barwnym, lecz pozbawionym obszerniejszego znaczenia epizodem polskiej historii.
Włącza się tym samym w wieloletnią debatę historyków. Przywołuje dotychczasowe ustalenia, niekiedy je uzupełniając bądź weryfikując na podstawie różnorodnych źródeł z epoki. Jednocześnie proponuje nowe interpretacje i sporządza bilans dziejów państwa, które niektórzy traktowali jako pograniczną marchię napoleońskiego cesarstwa, wielu innych – jako pierwszy krok na drodze do odbudowy polskiego państwa – bilans dodatni, gdyż mimo wszelkich ofiar, zniszczeń, błędów czy zaniechań w wielu sferach nastąpiły wówczas ważne zmiany modernizacyjne, które przyniosły owoce w następnych dekadach.
Autor omawia przy tym zachodzące wówczas zjawiska, nie tracąc z oczu perspektywy jednostkowej – człowieka uczestniczącego w opisywanych wydarzeniach albo uwikłanego w nie, czasem kreującego nową rzeczywistość, zawsze podlegającego jej oddziaływaniu.
Czytelnik poznaje więc wszechstronną panoramę epoki napoleońskiej w polskich dziejach."
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Księstwo warszawskie (1807-1815). Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.