Wznowiona monografia wybitnego historyka, prof. Antoniego Mączaka stanowi nie tylko wyśmienity opis "turystycznej" codzienności europejkiej XVI i XVII wieku; jest to także pełen anegdot, ciekawostek i porad, ergonomiczny przewodnik po nowożytnej Europie.
Z relacji podróżników czerpano wieści o ludach dwugłowych, psiogłowcach, korzystano z nich per fas et nefas w literaturze obscenicznej, kryjąc się za autorytetem rzekomo naocznych świadków. Budowano również w podróży zręby nowożytnej wiedzy przyrodniczej. "Powiedz mi, czym się interesujesz, a powiem ci, kim jesteś" – może przyjąć za swe motto historyk i socjolog turystyki. Choć większość turystów zdaje się zachowywać tu dość rozsądny złoty środek, niewielu tylko kieruje się wyróznioniami Montaigne’a czy Thomasa Browne’a, a zwłaszcza zasadą, którą w XIX stuleciu tak miał ująć William Hazlitt: „Zasadą podróży zagranicznej jest brać ze sobą swój zdrowy rozsądek, a pozostawiać uprzedzenia. Celem podróżowania jest widzieć i uczyć się; taka jest jednak niecierpliwość naszej wiedzy, taka zazdrość naszej miłości własnej,na ogół wytwarzamy z góry pewne przekonanie (w samoobronie czy również jako barierę przeciw lekcjom doświadczenia) i zdumiewamy się, walczymy ze wszystkim, co z tym się nie zgadza".
Tytuł Życie codzienne w podróżach po Europie w XVI i XVII w. Autor Antoni Mączak Wydawnictwo PIW EAN 9788381964548 ISBN 9788381964548 Kategoria Historia\Historia Powszechna linia Życie codzienne ilość stron 443 Rok wydania 2022 Oprawa Twarda Wydanie 1
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Życie codzienne w podróżach po europie. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.