Bohaterami książki są ludzie, którzy w stanowczy sposób wpłynęli na przebieg i wynik wojny 1920 roku, choćby na skalę lokalną. To mężczyźni i kobiety, żołnierze i cywile, dowódcy i szeregowcy, ludzie w progresywnym wieku i dzieciaki, służby mundurowe i najzwyklejsi obywatele, chłopi i mieszczanie – mieszkańcy wszelkich rejonów Polski objętych wojną. Siłą rzeczy, najwięcej wśród nich żołnierzy. Najważniejsze i najciekawsze jest przedstawienie ich pod kątem wszelkich rodzajów sił zbrojnych. Piechota, artyleria, czołgiści, lotnicy, wywiad, saperzy, ale też formacje tak dziś egzotyczne, jak pociągi pancerne, pociągi lotnicze, wojska aeronautyczne, czy flotylle rzeczne – wszystko to daje pokaźny obraz tej wojny.
W książce są takie postaci, jak np.:
Włodzimierz Bochenek – pułkownik WP, o barwnej przeszłości w Legionach, lecz też w armii austriackiej we Włoszech. Brawurowy dowódca, który przekonał dowództwo o potrzebie rozbudowywania wojsk pancernych.
Wiktor Karczewski – jako pilot latał na Froncie Litewsko-Białoruskim, gdzie został zestrzelony. Znajdował się na terytorium wroga. Niewiele myśląc wymontował z samolotu karabin i w pojedynkę, ostrzeliwując się, przekroczył linię frontu i dotarł do wojsk polskich.
Janina Landsberg-Śmieciuszewska – młodziutka, szesnastoletnia wówczas dziewczyna, w trakcie obrony Płocka pełniła służbę sanitariuszki. Kiedy zobaczyła uciekających bez ładu polskich żołnierzy z Rynku Kanonicznego, sama złapała karabin i dając w ten sposób młodym chłopakom przykład, poprowadziła ich do walki.
Robert Oszek – awanturnik o filmowym życiorysie. W wieku piętnastu lat uciekł ze swojego śląskiego domu rodzinnego i w Hamburgu zaciągnął się na statek wielorybniczy. W odrodzonej zaś Polsce – jako że nie miała jeszcze ani jednego okrętu morskiego – został jednym z dowódców tzw. Flotylli pińskiej, wraz z którą stoczył kilka pięknych potyczek z bolszewikami na wodach Dniepru i Prypeci.
Jan Kowalski – specjalista od wywiadu radiowego i kryptoanalityk. Wspaniały amator, który w połowie 1919 roku złamał pierwsze szyfry Armii Czerwonej.
Autorzy: Wojciech Lada
EAN: 9788311158979
Głębokość: 20.000000
ISBN: 978-83-11-15897-9
liczba stron: 350
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
wariant: Książki
Rok wydania: 2023
Szerokość: 135
Wydanie: 1
Wydawnictwo: Bellona
Wysokość: 215
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Dwudziestu wspaniałych. bohaterowie wojny o niepodległość. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.