W pamięci zbiorowej Sparta zapisała się jako obóz wojskowy. W świecie, w którym obywatele poświęcali życie wojnie i innym potrzebom państwa, nie było miejsca na czas wolny. Autor kwestionuje ten zmitologizowany obraz, przyjmując odmienną od dotychczasowych perspektywę: zamiast, jak autorzy antyczni, skupiać się na państwie i jego potrzebach, zwraca uwagę na sferę prywatną, bliższą refleksji nad tytułową schole.
Dowodzi, iż życie Spartan mogło przypominać życie w obozie wojennym wyłącznie w okresie, kiedy przechodzili sławetne państwowe wychowanie. Po jego zakończeniu mieli dużo czasu na angażowanie się w przeróżne aktywności.
Analiza form spędzania czasu wolnego przez panów demonstruje, iż Sparta w wielu aspektach była podobna do innych greckich państw. Nieco inaczej było w sytuacji pań: Greków dziwiły nie tylko aktywności, do których zostały zobowiązane przez wspólnotę, lecz także sposób, w jaki niektóre z nich spędzały czas wolny, przekraczając granice między tym, co uznawano za "męskie" i "żeńskie".
Tytuł Schole. Czas wolny w Sparcie epoki konwencjonalnej Autor Sebastian Rajewicz Wydawnictwo Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego EAN 9788323554592 ISBN 9788323554592 Kategoria Literatura, Historia liczba stron 340 Format 210x148 mm Rok wydania 2022 Oprawa broszurowa
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Schole. czas wolny w sparcie epoki klasycznej. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.