Dla Polaków wojna to coś w typu pojedynku na pistolety dwóch ludzi honoru, otoczonych gromadką sekundantów w niesprężystych kołnierzykach i przy udziale chirurga. Tak jak człowiek honoru nie powinien nic takiego zrobić, co by wskazywało, że boi się pojedynku, tak naród powinien ciągle demonstrować, że nie cofnie się przed wojną. Dla Anglików wojna to obrona narodowych interesów, o ile to możliwe, za pomocą przelewania cudzej krwi wystawianie na niebezpieczeństwo innych krajów. Right or wrong my country. Dla Polaków polityka zagraniczna to scena obrotowa dla deklamacji Słowackiego i innych wieszczów. Zdarza się, że scena się obróci, reżyseria i gwiazdory wyjadą, jeśli nie na Berdyczów, to na Zaleszczyki, a dzieci, dziewczęta nieletnie z nieporównanym heroizmem pójdą w bój bez broni, będą rozstrzeliwane, masakrowane, mordowane. Dla Anglii pojęcie bój bez broni nie istnieje, a gdyby istniało, miałoby charakter niepoważny, komiczny, coś jak gdyby ktoś zapewniał, iż będzie latać, choć nie ma samolotu.
- Stanisław Cat-Mackiewicz
Mackiewicz porusza sugestywnością narracji, jednostkowością, odwagą. Nie mniej aktualne pozostaje przesłanie jego wywodów. Sprowadza się ono do tłumaczenia sensu uprawiania polityki, negliżowania złudzeń i umiejętności zachowania w niesprzyjających warunkach. Z walk, które prowadził, Mackiewicz wychodził pokiereszowany, często zawiedziony brakiem rezultatów, na jakie liczył, za każdym razem jednak z satysfakcją. Jej powodem była niechęć do występowania w roli pasażera własnego przeznaczenia i racja, którą miewał widocznie częściej niżeli jego krytycy.
- prof. Rafał Habielski
Tytuł Zielone oczy Autor Stanisław Cat-Mackiewicz Wydawnictwo Universitas EAN 9788324238323 ISBN 9788324238323 Kategoria Literatura, Historia liczba stron 436 Format 195x130 mm Rok wydania 2022 Oprawa broszurowa
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Zielone oczy. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.