Książka opowiada pasjonujące dzieje rodziny i próbuje wytłumaczyć fenomen jej momentalnego awansu społecznego - w ciągu jednego pokolenia od szlachty bez ziemi do elity państwa pruskiego. Awans ten nastąpił w czasie znacznego przełomu po pierwszym rozbiorze Polski, kiedy o losie kolejnych pokoleń decydowały wybory dokonywane w ciągu kilku tygodni. Kluczem do pojęcia sukcesu rodziny jest zrozumienie osobowości Adama Pałubickiego, człowieka o wielu talentach i niewielu skrupułach. Historia Biber-Pałubickich była w latach 1773-1900 ściśle związana z okolicami Tczewa. Tu mieszkali, posiadali majątki ziemskie, uczestniczyli w różnych lokalnych przedsięwzięciach i niekiedy reprezentowali pruską władzę. Dlatego jest ona także historią tej ziemi.
Z recenzji dr. Tomasza Rembalskiego:
Wnikliwe badania biblioteczne i archiwalne, jakie przeprowadził Autor, badacz-amator, zaowocowały dziełem unikatowym w historiografii pomorskiej. Odważne i krytyczne oceny postawy Adama, głównego bohatera pracy i założyciela zgermanizowanej gałęzi rodziny Biber-Pałubickich, należy uznać za trafne i obiektywne.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Biber-pałubiccy dzieje awansu i germanizacji rodziny pomorskiej od xviii do xx wieku. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.